Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem mianowanym rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2. Wypowiedzenie wręczono po 31 maja, a więc było to wypowiedzenie z jednoczesnym zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. Czy na świadectwie pracy jako datę końcową okresu zatrudnienia należy podać 31 sierpnia 2014 r. czy datę wrześniową? O czym jeszcze należy pamiętać w sytuacji, gdy dyrektor skraca nauczycielowi okres wypowiedzenia?
W uzasadnionych okolicznościoch istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Zgodnie z art. 20 ust. 5 Karty Nauczyciela w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia powstaje obowiązek wypłacenia odszkodowania nauczycielowi.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje z dniem upływu skróconego okresu wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę w drodze wypowiedzenia, którego okres został skrócony zgodnie z art. 20 ust. 5 KN, następuje z dniem upływu tego skróconego okresu. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania stosunku pracy należy więc wskazać dzień upływu skróconego wypowiedzenia, czyli 31.08.2014 r.
Informację o skróceniu okresu wypowiedzenia zamieszcza się w treści świadectwa pracy.
Nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia
W przypadku zastosowania art. 20 ust. 5 KN pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi odszkodowania za pozostałą część wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Jest to konsekwencją jednostronnego „narzucenia" pracownikowi krótszego okresu wypowiedzenia niż ten, jaki przewidziano w ustawie.
Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Sekretarz szkoły pracująca w mojej jednostce zdobyła odpowiednie kwalifikacje i przechodzi na etat nauczycielski w tej samej jednostce. W jaki sposób dokonać jej przeniesienia? Czy rozwiązać z nią umowę o pracę i zawrzeć nową - nauczycielską?Jak prawidłowo postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak rozliczyć urlop nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony, który rozwiąże umowę o pracę po feriach tj. 14. 02. 2016 ?; Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony, który chciałby rozwiązać umowę również 14.02.2016 (jest emerytem) należy wypłacić ekwiwalent za pozostały niewykorzystany urlop? Czy ferie rekompensują urlop? Czy i jak wyliczyć należny urlop od umowy o pracę od 01.09.2015r do 14.02.2016r.? Szkoła jest feryjna.
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Ile urlopu przysługuje pracownikowi na stanowisku konserwatora w szkole - jest to osoba emerytowana, zatrudniona od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. na pół etatu? Pracownik chce się po wykorzystanym urlopie zwolnić (w lipcu).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mawyższe wykształcenie pedagogiczne, obecnie jest studentem trzeciego roku w specjalności budownictwo. Czy może być zatrudniony warunkowo jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych-budowlanych na kursach teoretycznego dokształcania zawodowego młodocianych pracowników w Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe