Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Zatrudnienie przez mianowanie – do którego doszło zgodnie z wolą obydwu stron, wyrażoną w dniu 30 czerwca 2016 r. (art. 10 ust. 5 KN) - wskazuje na pracę w placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, w której obowiązuje art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN, zgodnie z którym rozwiązanie stosunku pracy przez mianowanie na wniosek nauczyciela następuje za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego, czyli 31 sierpnia 2018 r. Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy wymaga porozumienia stron zawartego za ich zgodą, a wspólne ustalenia obejmują również termin zakończenia pracy (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o aktualne wymagania dotyczące wykształcenia nauczycieli, zatrudnianych w przedszkolu. Czy konieczne są kwalifikacje językowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela?
Nauczycielka na chwilę obecną legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim 12 m-cy (52 tyg.), a przed tymi urlopami 5 m-cy na zwolnieniu lekarskim. W sumie ciągłość nieobecności: 17 m-cy. Czy z 17. miesięcznej nieobecności 6 m-cy należy uznać za część wliczającą się do stażu pracy, a tylko pozostałą część nauczycielka powinna "dopracować"? Czyli z 18 lat i 1 m-ca odjąć 11 miesięcy nieobecności czy całe 17 m-cy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop dla celów artystycznych. Nauczyciel plastyki (zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć) złożył podanie do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu artystycznego (płatnego), w związku z wyjazdem chóru, którego jest członkiem, na festiwal muzyki cerkiewnej. Proszę o informację czy prywatny wyjazd na festiwal jest podstawą do udzielenia takiego urlopu oraz o informację kiedy (w jakich sytuacjach) udziela się nauczycielom urlopów w celach artystycznych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wykształcenie musi posiadać nauczyciel,aby prowadził zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie ferii zimowych , letnich mogą być prowadzone zajęcia otwarte (sportowe, turystyczne) w szkołach? Nasza placówka jest placówką oświatową niefeeryjną. Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne nieodpłatne w różnych szkołach w różnych dzielnicach miasta (są to na ogół zajęcia sportowe) w ramach godzin jakie mają nasi nauczyciele. Dotychczas prowadziliśmy w czasie ferii zimowych i letnich zajęcia otwarte w których uczestniczyły dzieci z tych szkół. Posiadamy regulamin takich zajęć. Czy takie zajęcia są prowadzone zgodnie z prawem, czy musimy traktować je jako półkolonie, zgodnie z Rozporządzeniem z 2016 roku (dotyczy wypoczynku). Czy w związku z tym, iż nie wszyscy nauczyciele mają ukończony kurs kierownika wypoczynku, czy kierownikiem może być jedna osoba na wszystkie zajęcia prowadzone w różnych szkołach, czy musi być na każde zajęcia - inny kierownik?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe