Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Za ile dni powinnam wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielce, która ma umowę na czas określony od 18.02.2016r. do 12.02.2017r.(umowa na zastępstwo) ? Nadmieniam, że nauczycielka ta wykorzystała wakacje w roku 2016. a zatrudnienie ma miejsce w gimnazjum.
Nauczyciel zatrudniony, tak jak w opisanym przypadku, w trakcie roku szkolnego (2015/2016), powinien być zatrudniony do końca trwania zajęć szkolnych. Przysługiwałby mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (od lutego do czerwca) i za ten okres otrzymałby ekwiwalent. Od września powinien być zatrudniony na podstawie kolejnej umowy - wówczas nabyłby prawo do urlopu wypoczynkowego również w wymiarze proporcjonalnym, tym razem za okres od września do lutego 2017.
Z pytania wynika, że nauczycielka wykorzystała urlop za 2016 rok w pełnym wymiarze, a umowa obejmuje po części dwa lata szkolne, co powoduje, że z dniem 1 stycznia 2017 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu (a tak dzieje się w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony).
W związku z tym, z powodu rozwiązania umowy w lutym 2017 r., będzie jej przysługiwał ekwiwalent za dwa miesiące. Kwestią sporną jest ustalenie ilości dni, za które przysługuje ekwiwalent - istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze zakłada, że skoro do ustalenia wymiaru urlopu w razie rozwiązania stosunku pracy nalezy stosować przepis art. 1551 kodeksu pracy, czyli stosować proporcjonalność, to należy również, na podstawie kodeksu pracy taki wymiar obliczyć (56 : 12 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia).
Drugie stanowisko wskazuje na korzystniejsze dla nauczycieli obliczanie wymiaru urlopu w sposób identyczny, jak w przypadku umów na czas określony, tj. 56 : 10 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia. Trudno bowiem przyjąć za słuszne, że to samo uprawnienie pracownicze, jakim jest urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym może być obliczane na różnych zasadach dla nauczycieli zatrudnionych na czas określony i dla zatrudnionych na czas nieokreślony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik niepedagogiczny (dozorca szkolny) pracował w naszej placówce od 1 października 1994 r. do 28 listopada 2021 r., po czym przeszedł na emeryturę. Od 1 grudnia 2021 r. został ponownie zatrudniony na stanowisku dozorcy w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony. Organ prowadzący szkołę od 1 września 2023 r. ze względów organizacyjnych/ ekonomicznych zredukował etat dozorcy o połowę. Pracownik musi dostać wypowiedzenie warunków płacy i pracy.
- W jakim terminie pracownik musi otrzymać wypowiedzenie? Jakie elementy musi zawierać wypowiedzenie?
- Czy jeśli pracownik nie przyjmie zmienionych warunków pracy i płacy to należy mu się odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i jakie przepis to określa?
- Do kiedy pracownik musi wyrazić zgodę na zmienione warunki płacy i zmianę wymiaru czasu pracy? Czy są jakieś terminy, podstawa prawna?
- Jeśli pracownik pozostanie w pracy na zmienionych warunkach, to jak prawidłowo wyliczyć mu urlop wypoczynkowy? Biorąc pod uwagę, że od stycznia do sierpnia będzie pracował na cały etat, a od września do grudnia na pół etatu?
Proszę o szczegółową odpowiedź na każde z pytań.
Kadry Przeczytaj odpowiedź - Proszę o opinię w sprawie wyjazdów służbowych dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej. Kto zleca wyjazd i zatwierdza do wypłaty, czy jest to Starosta czy może być pracownik szkoły / nie ma w jednostce zastępcy/, np. Sekretarz czy główny księgowy?
- Czy w związku z powierzeniem nauczycielowi stanowiska wicedyrektora powinnam napisać aneks do umowy zawierający nowe składniki uposażenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi będącemu na urlopie zdrowotnym przysługuje jednorazowy dodatek uzupełniający (według art.30a ust.3 Karta Nauczyciela)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi kończy się ważność książeczki sanepidowskiej. Czy pracodawca ma obowiązek skierować tego nauczyciela na takie badanie i pokryć koszty tego badania ? Umowa na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe