Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zapytanie dotyczy zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę z KP w szkole niepublicznej ponadgimnazjalnej (od września ponadpodstawowej), której organem prowadzącym jest fundacja. Czy umowy o pracę z nauczycielami może (powinien) podpisywać organ prowadzący (reprezentant Zarządu zgodnie z KRS)? Proszę o szersze wyjaśnienie i argumentację z punktu widzenia przepisów oświatowych dotyczących szkół niepublicznych na prawach publicznych, finansowych (Urząd Skarbowy) i emerytalnych (ZUS).
Żaden obowiązujący przepis nie rozstrzyga, jaki podmiot jest pracodawcą osób wykonujących pracę w niesamorządowej szkole. Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., I PK 231/05 (OSNP 2007/13-14/183) wydanego na gruncie art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. wynika, że niepubliczne szkoły, z których statutów nie wynika wprost, że mają samodzielność organizacyjną i majątkową oraz zatrudniają we własnym imieniu pracowników, nie są pracodawcami zatrudnionych w nich nauczycieli, a status ten posiada organ prowadzący, który w związku z tym jest pracodawcą wskazanym w umowie o pracę oraz dokonuje rozliczeń z US i ZUS jako płatnik zatrudniający pracowników. Jeśli natomiast organ prowadzący w statucie niepublicznej szkoły zapewni jej odrębność organizacyjną oraz majątkową oraz przyzna uprawnienie do zatrudniania pracowników we własnym imieniu, wówczas stroną umowy z pracownikami będzie szkoła niepubliczna, która w związku z tym będzie dokonywała również rozliczeń z US i ZUS własnych pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch jednostkach na terenie gminy na dwóch oddzielnych umowach. W mojej szkole umowa podpisana jest na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego z prośbą o połączenie etatu na zasadzie uzupełnienia godzin. Organ prowadzący powołał się na art. 22 ust. 1 KN i nałożył na nauczyciela obowiązek uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w drugiej szkole. Umowa na zasadzie uzupełnienia wymaga zawarcia umowy w pełnym wymiarze czasu pracy, a szkoła dysponuje tylko 11 godzinami dla tego nauczyciela. Czy można w związku z tym zawierać umowę na pełny wymiar, a jeżeli tak, to jak to rozwiązać organizacyjnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o podanie zakresu obowiązków dla pomocy nauczyciela w przedszkolu zatrudnionego do opieki nad dzieckiem z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (autyzm) zgodnie z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015r. poz. 11130. Czy taka osoba musi posiadać zaświadczenie o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole, w której organem prowadzącym jest osoba fizyczna, można zatrudniać nauczycieli od września do czerwca? Czy umowa musi być zawarta do sierpnia? Jeden z nauczycieli stwierdził (po rozmowie z jakimś prawnikiem), że umowa powinna być zawarta do sierpnia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły od 1993 roku. W dniu 31 grudnia 2008 r. nabyłem prawo do wcześniejszej emerytury. W 2017 roku wygrałem kolejny konkurs na dyrektora szkoły. Moja kadencja upływa 31 sierpnia 2022 r. Gdybym złożył rezygnację z tej funkcji przed upływem kadencji, a organ prowadzący nie zapewni mi całego etatu to czy należy mi się odprawa 9 miesięczna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel muzyki – wykształcenie pedagogiczne niepełne, absolutorium po 5 latach uniwersytetu bez obrony pracy magisterskiej. Czy mogę zatrudnić takiego nauczyciela w szkole podstawowej na zastępstwo za nauczyciela udającego się na dłuższe zwolnienie lekarskie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe