Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniam nauczyciela na podstawie Kodeksu Pracy. Zgodnie z artykułem 162 - "część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych". Nauczyciel jednak ze względów osobistych, chciałby jeszcze ten urlop rozbić i wykorzystać w dwóch częściach, po tygodniu, w różnych terminach. Czy jest taka możliwość?
Dokładne brzmienie art. 162 kodeksu pracy to: Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Pracownik nie powinien zatem wnioskować, a pracodawca wyrażać zgody na rozbicie urlopu w sposób, który uniemożliwi pracownikowi prawidłowe skorzystanie z odpoczynku. Kodeks pracy zezwala jedynie na przesunięcie urlopu na inny termin na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami (art. 164).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany pracuje w 2 szkołach na odrębnych umowach na czas nieokreślony. W jednej ma 12 godz. wf i 3 godz. gimn. kor., w drugiej 3 godz. gimnastyki korekcyjnej. Czy może starać się w organie prowadzącym o zatrudnienie na etacie łączonym (18 godz.) i uzyskać zatrudnienie przez mianowanie (spełnia pozostałe warunki)? Inicjatywa w tym zakresie należy do nauczyciela, czy do dyrektora jednej ze szkół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasach I-III można podzielić zajęcia między dwie nauczycielki z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej ? Pierwsza: edukacja muzyczna (1), edukacja plastyczna (1), zajęcia komputerowe (1), wychowanie fizyczne (3), j. angielski (2) = 8 godzin (do nauczania j. angielskiego w kl. I-III ma uprawnienia) Druga: pozostałe edukacje EWS tj. edukacja polonistyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna i zajęcia techniczne (12 godzin)
- Zatrudniliśmy nauczyciela (emeryt, zatrudniony na umowę o pracę od 01.09.2015r.), który został zatrudniony jako nauczyciel języka angielskiego dla uczniów posiadających opinię o potrzebie nauczania indywidualnego. Nauczanie kończy się 24.06.2016 (zapis z opinii) i data końcowa na umowie o pracę również jest 24.06.2016r. Nauczyciel podnosi kwestię, że powinien mieć umowę do 31.08.2016r , tak jak kończy się rok szkolny. Nauczyciel w czasie trwania umowy miał kilka godzin zastępstw ze względu na chorobę innego nauczyciela, czy ten fakt może mieć wpływ na sposób podpisania umowy? Która data powinna pojawić się na umowie - końca nauczania indywidualnego czy końca roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z reorganizacją szkoły (zmniejszenie etatów obsługi) od stycznia dyrektor będzie zmuszony zmienić niektórym pracownikom obsługi przydział obowiązków. Czy wymaga to zgody pracownika, czy jest to tylko informacja dla niego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona w niepełnym wymiarze na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę od 2010 r. po otrzymaniu informacji na Radzie Pedagogicznej w dniu 29.04.2014, że w związku ze zmianami organizacyjnymi dyrektor będzie chciał z nią porozmawiać indywidualnie na temat zatrudnienia od dnia 02.05.2014r. przebywa na zwolnieniu lekarskim (nauczycielka została przewidziana do zwolnienia). W jaki sposób można rozwiązać stosunek pracy, gdyby nie pojawiła się do dnia 31.05.2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe