Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniłam nauczyciela na kontraktowego na czas nieobecności drugiego nauczyciela (nie określając terminów, bo sama nie wiedziałam kiedy nauczyciel wróci). Okazało się, że ten nauczyciel nie wróci bo otrzymał rentę na 1 rok. Nowy nauczyciel często chodzi na zwolnienia lekarskie, więc nie chciałabym tej osoby zatrudniać. Czy mam jakieś prawo do tego aby nie zatrudnić tej osoby? W umowie nie zawarłam informacji, że zatrudniam nie dłużej niż do końca roku szkolnego. Jakie mam wyjście z tej sytuacji? Czy w ogóle jest jakieś wyjście awaryjne?
Karta Nauczyciela nie określa zasad rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony. Należy zatem sięgnąć na podst. art. 91c ust. 1 KN do przepisów kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 331 kodeksu pracy, umowę na zastępstwo można wypowiedzieć. Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 3 dni robocze. Co ważne, wypowiedzenie musi zostać sporządzone na piśmie, które musi zawierać pouczenie o prawie odwołania, ale nie trzeba go uzasadniać:
art. 30 § 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
§ 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.
§ 5. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest szansa na zatrudnienie mgr biologii po studiach dziennych i jednocześnie nauczyciela przyrody i geografii. Czy kuratoria dają zgodę na przydział godzin takiemu nauczycielowi bez kwalifikacji. Czy jest szansa uzyskania takiego pozwolenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który jest zatrudniony przez mianowanie i uzupełnia etat w drugiej szkole w tej samej gminie (tzn. ma 10/18 w szkole macierzystej i 11/18 w drugiej szkole). Szkoła macierzysta, w której jest zatrudniony przez mianowanie ma być likwidowana z dniem 31.08.2019 r. Pomimo iż ten nauczyciel będzie zatrudniony w nowej szkole to nie będzie miał pełnego etatu, więc nie ma możliwości uzyskać umowy zatrudniającej przez mianowanie. W jaki sposób prawnie można nauczyciela w chwili obecnej przenieść tak, aby umowę przez mianowanie miał w drugiej szkole i uzupełniał etat w szkole, która powstanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- roszę o informację, czy poniższy zapis w umowie o pracę zawartą z nauczycielem, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy: Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela matematyki zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 40 godzin tygodniowo (w tym 18 godzin zajęć dydaktyczno - wychowawczych);
- Nauczyciel pracuje w każdy piątek przez 4 godziny dydaktyczne. Złożył do dyrektora podanie o udzielenie opieki nad dzieckiem w piątek. Złożył jednocześnie deklarację, iż wybiera godzinny system rozliczania. Dyrektor udzielił opieki nad dzieckiem odliczając nauczycielowi od 16 godzin 8. Czy miał prawo tak postąpić, gdyż w wielu szkołach zastosowano praktykę, iż w opisanych przypadku od 16 godzin odlicza się godziny dydaktyczne faktycznie przepracowane przez nauczyciela w tym dniu. Jednocześnie dyrektor szkoły poinformowała, że w przypadku gdyby w danym dniu nauczyciel pracował 6 godzin odliczyłaby 6. Która z opisanych praktyk jest w takim razie zgodna z obowiązującym stanem prawnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę wskazać przepis prawa, który umożliwia dokonanie przedmiotowego przesunięcia środków finansowych z rozdziału 80150 na rozdział np.80110.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe