Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
roszę o informację, czy poniższy zapis w umowie o pracę zawartą z nauczycielem, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy: Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela matematyki zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 40 godzin tygodniowo (w tym 18 godzin zajęć dydaktyczno - wychowawczych);
Zgodnie z art. 14 ust. 1 Karty Nauczyciela, akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić:
1) stanowisko i miejsce pracy;
2) termin rozpoczęcia pracy;
3) wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.
Wykaz stanowisk nauczycielskich zawiera tabela w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. W umowie nie powinno się określać stanowiska nauczyciela konkretnego przedmiotu, a jedynie "nauczyciel". To, jakich będzie uczył przedmiotów, zależy od posiadanych kwalifikacji. Ponadto, proponowany zapis, że "pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku (...) i zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli (...)" brzmieniem pasuje do umowy-zlecenia a nie umowy o pracę. Jeżeli nauczyciel ma być zatrudniony w wymiarze 18 godzin dydaktycznych, to wystarczy wpisać w wymiarze zatrudnienia: "etat". Na podstawie Karty Nauczyciela nie można zatrudnić nauczyciela w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Te 40 godzin to tygodniowy limit czasu pracy, na który składają się wszystkie czynności nauczyciela określone w art. 42 ust. 2 KN. Oznacza to tyle, że nauczyciel nie musi przepracować 40 godzin tygodniowo, lecz że nie można przydzielić mu zadań, które łącznie z lekcjami zajęłyby mu więcej niż 40 godzin w tygodniu.
Przykładowy druk umowy o pracę znajduje się do pobrania na stronie www.nadzor-pedagogiczny.pl
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 1 września 2010 - 16 czerwca 2011 r. należy wypłacić 13-stkę za okres od 1 stycznia 2011 - 16 czerwca 2011. Jeśli tak to proszę o podstawę prawną . Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może startować w konkursie na dyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa dyrektor szkoły może udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, który w tej chwili jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, natomiast od września będzie zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu? Czy taki nauczyciel spełnia wymagania dotyczące udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia? Jaka jest procedura udzielania w/w urlopu? Jakie zadania leżą po stronie dyrektora szkoły. Proszę o wyjaśnienie sprawy i podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor powinien zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone nauczycielowi w czasie, w którym nie odbywa się planowana lekcja, gdyż klasa przebywa na miesięcznej praktyce zawodowej? Nadmieniam, iż płatność za te godziny (które nie są realizowane ze względu na praktykę uczniów), jest uśredniana przez cały rok.
- Szkoła realizuje projekt unijny "Szkoła przyszłości..." Na podst.art.35s ust.1 ustawy KN wynagr. za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finans.ze środków europejskich należy traktować tak jak wynagr. za godziny ponadwymiarowe.A więc w okresie wakacyjnym nauczyciele otrzymują średnią urlopową wyliczoną z tych godzin.Moje pytanie brzmi co w przypadku nauczyciela, który pełni funkcję wicedyrektora. Od 01.01.2018r. kadra kierownicza ma 35 dni urlopu a średnia urlopowa jest tylko wypłacana za czas urlopu wypoczynkowego. Czy zatrudnienie na podstawie przydziału godzin w projekcie od 01.09.2017 do 22.06.2018r. traktować jako umowę nauczyciela i wypłacać średnią urlopową jak dla nauczyciela? Czy brać pod uwagę, że jest to wicedyrektor i wypłacić wynagr.obl. ze składników zmiennych na podst. rozp. MEN z 26.06.2001r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe