Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zatrudniliśmy Psychologa w gimnazjum za zgodą Kuratora na zasadach określonych w Kodeksie Pracy, ponieważ nie posiada przygotowania pedagogicznego. Ustalono wynagrodzenie na zasadach Karty Nauczyciela oraz zastosowaliśmy przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela. Czy dodatek za wysługę lat powinnam liczyć od 3 lat czy od 5 lat?
Zgodnie z art. 7 ust. 1b ustawy o systemie oświaty, osobie zatrudnionej za zgodą kuratora oświaty ustala się wynagrodzenie nie wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.
Ustawa nakazuje zatrudnić taką osobę na podstawie kodeksu pracy. Przepisy te są bardzo nieprecyzyjne, budzące szereg wątpliwości. Po pierwsze, wynika z nich, że osoba tak zatrudniona nie jest nauczycielem z pełnią praw wynikających z Karty Nauczyciela, ale nie bardzo wiadomo czy jest pracownikiem samorządowym. Z powodu nieprecyzyjnych zapisów ustawy, można spotkać się z wieloma sprzecznymi opiniami na ten temat (niektóre nawet całkowicie pomijające dodatki do wynagrodzenia). W opisanym przypadku sprawa jest o tyle prostsza, że stanowisko psychologa znajduje się w wykazie stanowisk samorządowych stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w związku z czym można do niego zastosować przepisy płacowe dot. pracowników niepedagogicznych szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przygotowuje arkusz organizacyjny na rok szkolny 2018/2019 - jakie pensum ma nauczyciel który prowadzi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, rewalidację, logopedię i doradztwo zawodowe oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych?
- Czy nauczyciel, który nabył prawa emerytalne, powinien przejść na emeryturę do końca 2012 r.? Czy jeżeli tego nie zrobi, to będzie mógł przejść na emeryturę dopiero w wieku 67 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi z dniem 23 lipca 2018 r. dochodzi na emeryturę i nabyła 44 lata i 1 miesiąc stażu pracy, czy należy wypłacić tej osobie nagrodę jubileuszową? Jeśli tak, to proszę o wzór pisma z podstawą prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 16.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo na nieobecnego nauczyciela w dniu 15.01.2018 r. złożyła wypowiedzenie o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie (w umowie nie była zawarta klauzura o długości okresu wypowiedzenia). Proszę o informację, z jaką datą mamy rozwiązać umowę o pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe