Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu. Od 01.09. 2017 r. gimnazjum, którego jestem dyrektorem jest wygaszane. Istniejące budynki szkoły podstawowej i gimnazjum zlokalizowane są w sąsiedztwie (połączone boiskami, wspólne wykorzystywaną salą gimnastyczną). Od 01. 09. 2017 r . uczniowie klas VII szkoły podstawowej uczęszczać będą na lekcje biologii, chemii, geografii do budynku gimnazjum (ok. 300 m). Godziny te realizować będą w ramach uzupełniania etatów nauczyciele zatrudnieni w gimnazjum. W jaki sposób w świetle obowiązujących przepisów oświatowych, formalnie i merytorycznie należy rozwiązać fakt przebywania uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum ? Czy np. na zasadzie porozumienia dyrektorów, decyzji organu prowadzącego ? Jakie treści należy uwzględnić w pismach ? W nawiązaniu do problemu pojawiają się wątpliwości: kto winien odpowiadać za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów szkoły podstawowej w budynku gimnazjum? Czy ten obowiązek może być nałożony na dyrektora gimnazjum, nauczycieli uzupełniających etaty w szkole podstawowej, a zatrudnionych w gimnazjum, bądź zatrudnionych wyłącznie w gimnazjum?
Jeśli organ prowadzący nie zdecydował o wykorzystywaniu budynku gimnazjum na potrzeby szkoły podstawowej w uchwale dostosowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego (art. 206 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60), gdy budynek gimnazjum został oddany w trwały zarząd dyrektorowi gimnazjum lub dyrektor gimnazjum jest pełnomocnikiem organu prowadzącego do dysponowania mieniem (art. 43 ust. 2 pkt 3 z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, Dz.U. z 2016 r., poz. 2147, art. 98 KC), dyrektorzy szkół powinni zawrzeć umowę użyczenia lokalu najpóźniej do dnia wygaszenia gimnazjum, na podstawie której uczniowie szkoły podstawowej będą nieodpłatnie korzystali z pomieszczeń gimnazjum (art. 710 i n. KC). Jeśli dyrektor gimnazjum nie jest umocowany do działania w sprawach majątkowych za organ prowadzący, gdy budynek szkoły stanowi własność gminy, zasady korzystania przez szkołę podstawową z budynku gimnazjum określi organ prowadzący (art. 25 ust. 1 UoGN). Za bezpieczeństwo uczniów szkoły podstawowej będzie odpowiadał dyrektor szkoły podstawowej oraz nauczyciele realizujący z nimi zajęcia, czyli zatrudnieni w gimnazjum i uzupełniający etat w szkole podstawowej (art. 6 pkt 1, art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 6 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy się subwencja oświatowa przedszkolu niepublicznemu za dziecko, które nie osiągnęło 50% frekwencji w danym miesiącu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, rada pedagogiczna mojej szkoły podjęła uchwałę o wydłużeniu etapu edukacyjnego uczennicy klasy III z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Proszę o wyjaśnienie, co znaczy
zwiększyć proporcjonalnie wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ile to jest godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzące niepubliczną szkołę podstawową i niepubliczne przedszkole chce założyć fundusz socjalny dla zatrudnionych nauczycieli. Czy pieniądze przekazywane na fundusz mogą pochodzić z subwencji otrzymywanej przez placówki oświatowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko 5-letnie uczęszczające w roku szkolnym 2014/2015 do oddziału przedszkolnego posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym i ma upośledzenie w stopniu lekkim. Rodzic twierdzi,że obecnie już takiego upośledzenia nie ma i pójdzie do kl.I. Czy może zaistnieć taka sytuacja?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zwolnionego art. 20 ust.1 p.2 KN można zatrudnić od nowego roku szkolnego na kilka godzin i ewentualnie od kiedy najwcześniej to jest możliwe.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe