Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Zgodnie z art. 128 § 3 kodeksu pracy, do celów rozliczania czasu pracy pracownika:1) przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której...

PORADA PRAWNA

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie kwestii dotyczących czasu pracy: 1. W naszej placówce obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. W styczniu 2019 r. występują 4 pełne tygodnie oraz 3 dni tzw. "wystające". Czy te dni należy zaliczyć do sąsiadujących z nimi tygodni? Czy należy zachować limit godzin pracy, odpoczynku w tygodniu od 29.01- 7 dni?. 2. Czy w obecnym stanie prawnym należy prowadzić roczną ewidencję czasu pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, 8 godz w 5-cio dniowym tygodniu pracy (w liście obecności zawarte są informacje dotyczące godz. rozpoczęcia i zakończenia pracy, ilość godzin nocnych, nieobecności?

1. Zgodnie z art. 128 § 3 kodeksu pracy, do celów rozliczania czasu pracy pracownika:

1) przez dobę - należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
2) przez tydzień - należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Skoro w placówce obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, to w styczniu 2019 r. pierwszy tydzień rozliczeniowy rozpoczął się we wtorek (01.01.). Po czterech tygodniach pozostały jeszcze 3 dni: 29 - 31 stycznia. Tych dni nie wlicza się do sąsiadujących tygodni (nie obowiązują tu tygodniowe okresy odpoczynku), ponieważ od piątku (01.02.) rozpoczyna się już kolejny okres rozliczeniowy.

2. W obecnym stanie prawnym pracodawca obowiązany jest prowadzić ewidencję czasu pracy, która zawiera informacje o:

- liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
- liczbie godzin nadliczbowych,
- dniach wolnych od pracy, z oznaczeniem tytułu ich udzielenia,
- liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia,
- rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy,
- rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy,
- czasie pracy pracownika młodocianego przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.
Przepisy nie precyzują, jakiego okresu ma dotyczyć ewidencja czasu pracy - np. miesięcznego, kwartalnego, czy rocznego. Oznacza to, że pracodawca sam decyduje, w jakiej formie będzie ją prowadził. Istotne jest, aby zawierała wszystkie powyższe elementy. W związku z koniecznością odnotowywania liczby przepracowanych godzin oraz godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, ułatwieniem jest wprowadzenie np. miesięcznych ewidencji czasu pracy wraz z rubryką przeznaczoną na podpis pracownika, zamiast listy obecności.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT