Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwracam się z zapytaniem i proszę o odpowiedź: 1) Czy nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania może złożyć podanie do dyrektora szkoły o ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu na jeden rok szkolny? 2) Czy dyrektor szkoły może wyrazić zgodę na podstawie powyższego wniosku na ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu?
Odpowiedź jest uzależniona od podstawy prawnej wniosku, a w pytaniu nie podano, czym nauczyciel uzasadnia swoje podanie.
Jedyny dopuszczalny przypadek obniżenia wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela i z kontynuowaniem zatrudnienia na podstawie mianowania wynika z art. 67g ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) - dalej KN. Nauczyciel nieposiadający prawa do urlopu wychowawczego, opiekujący się dzieckiem, do ukończenia przez nie 8. roku życia, może złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie jego wymiaru czasu pracy oraz odpowiednio obniżenie wymiaru zatrudnienia do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru zatrudnienia w okresie nie dłuższym niż do ukończenia przez dziecko 8. roku życia (art. 67g ust. 1 KN). Wniosek składa się na 21 dni przed wnioskowanym terminem rozpoczęcia wykonywania pracy w obniżonym wymiarze zatrudnienia oraz nauczyciel wskazuje w nim imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka; przyczynę konieczności skorzystania z obniżonego wymiaru zatrudnienia; termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z obniżonego wymiaru zatrudnienia (art. 67g ust. 2 i 3 KN). Dyrektor szkoły rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby nauczyciela, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z obniżonego wymiaru zatrudnienia, a także potrzeby i możliwości wynikające z organizacji pracy szkoły (art. 67g ust. 4 KN). Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor szkoły informuje nauczyciela w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania obniżonego wymiaru zatrudnienia niż wskazany we wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku (art. 67g ust. 5 KN). Skorzystanie z uprawnienia nie powoduje zmiany podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielem (art. 67g ust. 6 KN).
Jak wynika z powołanych regulacji, jeżeli nauczyciel złożył ww. wniosek na podstawie art. 67g KN to jego uwzględnienie jest uzależnione od potrzeb i możliwości wynikających z organizacji pracy szkoły. Jeżeli natomiast nauczyciel złożył wniosek na innej podstawie prawnej niż art. 67g KN to nie może on zostać uwzględniony. Wówczas nauczyciel może się ubiegać o rozwiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN) oraz zawarcie umowy o pracę na część etatu, przy czym powinna to być umowa na czas nieokreślony, chyba że zapotrzebowanie na pracę nauczyciela na część etatu zachodzi tylko na okres roku szkolnego (art. 10 ust. 6 i 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w roku szkolnym 2016/2017, 4-latki mają prawo do miejsca w przedszkolu i co za tym idzie organ prowadzący ma obowiązek zapewnić miejsce takiemu dziecku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówce niepublicznej można wprowadzić całkowity zakaz palenia papierosów na terenie i w obrębie placówki?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc,jak zapisać na świadectwie ocenę z dodatkowych zajęć edukacyjnych w kl.IV-wszyscy uczą się drugiego języka obcego. Czy zgodnie ze wcześniejszymi zapisami o wliczaniu go do średniej można to uznać za obowiązujące w nowej ramówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy ze względu na bardzo zły stan zdrowia i niemożność wychodzenia z domu emerytka może upoważnić na stałe swojego syna do składania wniosków o świadczenia z funduszu socjalnego w jej imieniu z jego podpisem oraz do odbierania przyznanych świadczeń (zapomogi itp.)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co mówią przepisy na temat odwiedzin pedagoga szkolnego i wychowawcy w domu ucznia bez zapowiedzi lub z zapowiedzią?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe