Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zwróciła się do mnie była nauczycielka o wydanie świadectwa pracy za okres od 21.08.1977 do 21.08.1978. Dostarczyła następujące dokumenty: akt nominacji na stanowisko nauczyciela od 21.08.1977 do 21.08.1979, pismo KO, w którym nie wyrażono zgody na przeniesienie do innej szkoły z dniem 21.08.1978 r. (nauczycielka jednak przeniosła się do innej szkoły za zgodą dyrektora, więc teczka akt osobowych powędrowała za nią), legitymację ubezpieczeniową ze stemplem szkoły z dnia 12.09.1977, a z kolejnej szkoły z datą 31.08.1978, oświadczenie o okresie zatrudnienia wraz z oświadczeniami świadków - dwóch emerytowanych nauczycielek, z którymi wówczas pracowała. Mam pewność co do daty rozpoczęcia pracy, bo jest odnotowana w akcie nominacji, natomiast nie wiem, czy mogę potwierdzić datę zakończenia pracy - 21.08.1978. Dodam, że nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej wypłat z tego okresu.
Teczka akt osobowych została przekazana innej szkole w związku z przeniesieniem, nauczycielka zatem kontynuowała rozpoczęty w Pańskiej szkole stosunek pracy. W opisanym przypadku obowiązanym do wydania świadectwa pracy jest dyrektor szkoły, do której nauczycielka została przeniesiona.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania:
Załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.
SPOSÓB WYPEŁNIANIA ŚWIADECTWA PRACY:
2. W ust. 1
- pracodawca zatrudniający pracownika przejętego od innego pracodawcy na zasadach określonych przepisami art. 231 Kodeksu pracy lub przepisami odrębnymi wykazuje również okres jego pracy u poprzedniego pracodawcy i wskazuje tego pracodawcę,
- pracodawca wykazuje również okresy poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, jeżeli nie wydał świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem poprzedniej umowy lub poprzednich umów, zgodnie z art. 97 § 13 Kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób - przede wszystkim z jaką datą, przekształcić nauczycielom mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania, w następujących przypadkach: 1. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony, a po upływie czasu na który była zawarta, zawarto następną na czas nieokreślony. Przykład: Umowa zawarta z pracownikiem w dniu 26.08.2010 na czas określony od 01.09.2010 do 31.08.2011. Po tym okresie umowa zawarta w dniu 19.08.2011 na czas nieokreślony od 01.09.2011. 2. Pracownik w dniu zatrudnienia był już nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Zawarto z nim umowę na czas określony (w pełnym wymiarze), a po upływie czasu na który była zawarta, kolejną (w pełnym wymiarze). Nie ma umowy na czas nieokreślony - czy jest to sytuacja dopuszczalna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuje za odpowiedź na zadane pytanie, ale proszę o interpretację art. 67 c Karty Nauczyciela, kogo ten artykuł dotyczy. Przesyłam jeszcze raz moje pytanie oraz Państwa odpowiedź. Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 9/18 . W okresie od 01.09.2016r. do 23.06.2017r. przebywała na urlopie wychowawczym (do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych). Od 24.06.2017r. do 31.08.2017r. wykorzystała urlop wypoczynkowy. Czy prawidłowo został udzielony urlop wychowawczy. Czy bezpośrednio po urlopie wychowawczym nauczyciel może wykorzystać urlop wypoczynkowy. 2/ Nauczyciel ten ponownie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od dnia 01.09.2017r. Czy można udzielić nauczycielowi urlopu wychowawczego do dnia 22.06.2018r. / do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych/ czy do 31.08.2018r.? Pierwsza część urlopu wychowawczego została udzielona nieprawidłowo, jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie przepisów KN i rozpoczyna urlop wychowawczy po zakończeniu ferii letnich. Zgodnie z art. 67a ust. 3 KN w takim przypadku termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego, czyli odpowiednio do dnia 31 sierpnia 2017 r. oraz 31 sierpnia 2018 r. W takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu przedłużeniu do 31 sierpnia 2018 r. na wniosek (za zgodą nauczyciela), którego należy poinformować o niemożliwości udzielenia urlopu tylko do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych. Udzielenie urlopu wychowawczego do dnia 23 czerwca 2017 r. oraz do dnia 22 czerwca 2018 r. jest prawidłowe jedynie, gdy nauczyciel jest zatrudniony w niesamorządowej jednostce oświatowej na podstawie przepisów KP oraz korzysta z urlopu wyłącznie zgodnie z art. 186 KP.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o doliczenie do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od ukończenia 16-stego roku życia, czyli od 16 marca 1996 r. do dnia założenia własnej działalności gospodarczej (28 kwietnia 2006 r.). Do wniosku dołączył oświadczenie o braku dokumentów, zeznania 2 świadków, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały, zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego przez rodziców o pow. ponad 4 ha oraz zaświadczenie, że matka pracownika była ubezpieczona w KRUS. Czy można doliczyć pracownikowi cały ten okres, jeżeli pracownik dojeżdżał do technikum (które ukończył w 2000 r.) pociągiem ok. 40 km. w jedną stronę? Czy można doliczyć wskazany okres, jeżeli w zaświadczeniu z KRUS okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu matki to 1 stycznia 1991 r. – 30 września 1996 r., 1 stycznia 1997 r. – 30 września 2004 r.? Czy ma to wpływ i czy takie zaświadczenie powinno być dołączone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, mam pytanie odnośnie badań kontrolnych nauczyciela. Jeśli nauczyciel pracuje jednoczesnie w kilku szkołach, skierowanie na badania wystawia podstawowe miejsce pracy? Czy kazde miejsce musi wystawic skierowanie na badania kontrolne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy konserwator w szkle samorządowej może mieć wykształcenie podstawowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe