Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczyciel zatrudniony w szkole przed 1 stycznia 2017r. zobowiązany jest do przyniesienia zaświadczenia o niekaralności? 2. Czy nauczyciel który rozpoczął pracę po 1 września 2017r. w danej szkole na 1/6 etatu, a oprócz tego już od kilku lat jest zatrudniony na cały etat w innej szkole jest zobowiązany dostarczyć szkole (w której ma 1/6 etatu i nie jest to jego szkoła macierzysta) zaświadczenie o niekaralności?
Obowiązek przedłożenia przez nauczyciela przed podjęciem zatrudnienia zaświadczenia o niekaralności (art. 10 ust. 8a Karty Nauczyciela) istnieje od 23.08.2008 r. Obowiązek ten dotyczy każdego stosunku pracy (przepisy nie ograniczają go do szkoły będącej głównym miejscem pracy nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- w nawiązaniu do poprzedniego zapytania nie rozumiem następującego zapisu cyt. Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
całość odpowiedzi
Na podstawie art. 1821f kodeksu pracy, w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni w przypadku nauczycielki opisanej w pytaniu. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Skoro nauczycielka ma przyznany urlop rodzicielski do 05.03.2019 r., a chciałaby od grudnia łączyć go z pracą, należy obliczyć ilość tygodni, np. 14 tygodni licząc od 28.11.2018 r. i pomnożyć przez 1/2 etatu, co daje 7 tygodni wydłużonego urlopu.
Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został proporcjonalnie wydłużony, wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. We wniosku, o łączenie urlopu z wykonywaniem pracy, pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (te 7 tygodni). Jeżeli podczas 7 tygodni wydłużonego urlopu nauczycielka nie będzie wykonywała pracy, to po prostu przebywa wtedy na urlopie rodzicielskim (do 23.04.2019). Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
Zgodnie z art. 1821e § 1 KP, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o łączenie urlopu z pracą, zmiany należy dokonać angażem, a dalszego urlopu udzielić na 1/2 etatu.
Po zakończonym urlopie rodzicielskim należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni w taki sposób, aby nie nakładał się na okres wakacji, które będą nowym urlopem za 2019 rok (urlop uzupełniający można udzielać w częściach w porozumieniu z nauczycielem).
Pracownik po łączonym urlopie praca na 1/2 etatu + urlop rodzicielski chciałby wrócić do pracy na całym etacie. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie powyższego zapytania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany pracuje w naszej szkole 23 lata jako nauczyciel bibliotekarz. Posiada również kwalifikacje nauczyciela informatyki i tak w różnych okresach nauczyciel pracował na odrębnych umowach o pracę jako nauczyciel informatyki w niepełnym wymiarze godzin. W okresie od 01.09.2003 – 30.06.2004 w wymiarze 4/18 (10m-cy), w okresie 01.09.2004 – 30.06.2005 w wymiarze 2/18 etatu (10 m-cy), 01.09.2011 – 30.06.2011 r w wymiarze 2/18 etatu (10 m-cy). Aktualnie jest zatrudniony od 01.09.2017 – 30.06.2018 w wymiarze 1/18 etatu. W lutym 2018 nauczyciel z tych dodatkowych umów nabędzie staż 3 lata, czy od marca 2018 powinien mieć naliczony dodatek stażowy w wysokości 3%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi szkoły prowadzonej przez inny organ niż JST należą się świadczenia urlopowe tak jak nauczycielom ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel – emeryt jest zatrudniony w Szkole w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 01 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Aktualnie, od 09 października 2020 r. do nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim.
W dn. 08 kwietnia br upłyną 182 dni choroby.
Jeśli n-l nie otrzyma zdolności do pracy z Zakładu medycyny pracy, należy rozwiązać stosunek pracy.
Na którą podstawę prawną powołać przy rozwiązaniu stosunku pracy?
1. z Karty N-la: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym wypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
2. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc czy należy zastosować przepisy Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi przedszkola jeżeli jest zatrudniony na 9,5 godzin tygodniowo i pracuje dwa razy w tygodniu (raz 7,5 godziny i raz 2 godziny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe