Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Bez względu na rodzaj zatrudnienia (mianowanie czy umowa o pracę), w przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 Karty Nauczyciela, w stosunku do nauczycieli nie...

PORADA PRAWNA

03 kwietnia 2017 Kadry

1. Czy nauczycielce zatrudnionej na podstawie mianowania można wręczyć wypowiedzenie w trakcie urlopu macierzyńskiego?; 2. Czy nauczycielowi mianowanemu można wręczyć wypowiedzenie podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Bez względu na rodzaj zatrudnienia (mianowanie czy umowa o pracę), w przypadku zwolnienia z przyczyn określonych w art. 20 Karty Nauczyciela, w stosunku do nauczycieli nie stosuje się przepisów ochronnych, takich jak art. 41 kodeksu pracy. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w Uchwale 7 sędziów z dnia 26.06.2013 r. Sygn. akt I PZP 1/13. W szkole ruch kadrowy odbywa się raz w roku, zatem art. 20 KN jest traktowany jako przepis szczególny, regulujący w sposób zupełny kwestię rozwiązywania stosunków pracy z nauczycielami z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (łącznie z prawem do odpraw z tytułu zwolnienia).

O ile sprawa nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim nie budzi więc wątpliwości - można wypowiedzieć mu w tym czasie stosunek pracy, o tyle urlop macierzyński może stanowić tu problem. Kwestie związane z macierzyństwem są w polskim prawie mocno chronione - w tym przypadku nauczycielkę chroni przed wypowiedzeniem art. 177 KP.
 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2019 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT