Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy dot. okresu zatrudnienia. Nauczyciel na własną prośbę przeniósł się do innej szkoły, w której obecnie pracuje. Pierwszą umowę zawierał z nauczycielem poprzedni dyrektor z dniem 2.09.1996, ponieważ 1.09.1996 był niedzielą. Po sprawdzeniu w kartach wynagrodzenia liczony do wypłaty był pełen miesiąc. Czy mogę dokonać takiego sprostowania, wiem że następne pismo od nauczyciela będzie dotyczyło sprostowania daty zawarcia umowy. Faktycznie nauczyciel rozpoczął świadczenie pracy od 2.09.1996
Jednym z obowiązkowych elementów umowy o pracę jest określenie terminu rozpoczęcia pracy, a art. 29 § 1 KP nakazywał jego określenie także w 1996 r. Jeśli więc z umowy zawartej w dniu 2 września 1996 r. wynika, że pracownik rozpoczął świadczenie pracy od dnia 2 września 1996 r. (co także znajduje odzwierciedlenie w faktycznym podjęciu pracy), a nie 1 września 1996 r., był zatrudniony od dnia 2 września 1996 r., pomimo błędnego wypłacenia wynagrodzenia za cały miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie sprawy dotyczącej zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Dwóch pracowników niepedagogicznych złożyło wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców:
I przypadek za okres od 3.08.1992 r. do 23.09.1994 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to w 2003 r. zostało przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
II przypadek za okres od 20.06.1981 r. do 21.10.1984 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to zostało w 1994 r. przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
Czy w tych dwóch przypadkach możemy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia od dnia 1 września 2017 r. na podstawie art. 225. Wraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia oraz proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia. Następnie przedłożył orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 1 lipca 2017 do 30 czerwca 2018 r. Czy dyrektor może udzielić rocznego urlopu dla poratowania zdrowia temu nauczycielowi? Jeśli tak, to z jakiego wymiaru etatu powinno być wypłacane wynagrodzenie od września 2017 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakład pracy obejmuje zespół szkolno-przedszkolny i halę widowiskowo-sportową. Zespół pracuje w systemie podstawowy od poniedziałku do piątku natomiast hala – siedem dni w tygodniu w systemie podstawowym. Jak ustalić warunki zatrudnienia pracownikom hali pracujących w soboty i niedziele przy zachowaniu 40 godzin tygodniowo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w naszej szkole jest zatrudniony na 10/20 (umowa na czas nieokreślony). Łącznie pracuje etat, gdyż dochodzą mu godziny zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (9/18) - aneks do umowy o pracę. Nauczyciel ten uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy taka sytuacja umożliwia przekształcenie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania? Czy różne wymiary etatu uniemożliwiają takie przekształcenie? Jak rozwiązać ten problem? Podobnie wygląda sytuacja z nauczycielem bibliotekarzem, który etat uzyskuje poprzez pół etatu opiekuna świetlicy.
- Pracownik obsługi(sprzątaczka) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na zasiłku rehabilitacyjnym, obecnie otrzymała decyzję o przyznaniu renty chorobowej na okres 3 lat. Na zastępstwo za w/w pracownika została zatrudniona osoba, która również przebywa na zwolnieniu lekarskim (6grudnia 2015 mija 182dni) . 1) Kiedy można rozwiązać z tą osobą(z Panią będącą na zastępstwie-w umowie ma wpis, że jest zatrudniona na czas nieobecności spowodowanej chorobą) umowę o pracę?; 2) Czy decyzja o przyznaniu renty pracownikowi, który jest zastępowany jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę?; 3)Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim pracował w komisji podczas wyborów parlamentarnych, ZUS został poinformowany o tym fakcie i zakwestionował zwolnienie lekarskie, wystąpił o zwrot pobranych pieniędzy za czas zwolnienia. Jakie są obowiązki pracodawcy w tym względzie, czy taka sytuacja jest podstawą do dyscyplinarnego rozwiązania stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe