Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę 31 grudnia 2016 r. należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za okres od września do grudnia. Nauczyciel ten wykorzystał urlop w 2016 roku czasie ferii zimowych i letnich w pełnym wymiarze.; 2. Gdyby ww. nauczyciel odszedł na emeryturę 30 stycznia 2017 r., czyli po wykorzystaniu 2 tygodni urlopu w czasie ferii zimowych (w naszym województwie ferie zimowe przewidziane są od 16 do 29 stycznia). Za ile tygodni/dni należy mu wypłacić ekwiwalent?
1. Nauczyciel odchodzący na emeryturę w grudniu nie nabędzie prawa do ekwiwalentu za urlop, poniewaz w 2016 roku wykorzysta cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy (ferie i wakacje). Do nowego urlopu nabyłby prawo 1 stycznia (art. 65 Karty Nauczyciela - nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym).
2. Gdyby nauczyciel odszedł na emeryturę 30 stycznia, po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii zimowych, równiez nie nabyłby prawa do ekwiwalentu. Ekwiwalent przysługiwałby za jeden miesiąc pracy w 2017 roku, a nauczyciel wykorzystałby urlop w naturze (14 dni ferii zimowych), czyli dużo więcej niż proporcjonalny wymiar urlopu wypoczynkowego za 1 miesiąc.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Czy i jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej można zatrudnić nauczyciela wspomagającego w szkole ogólnodostępnej na wniosek rodziców dziecka kl. I o stwierdzonej potrzebie kształcenia specjalnego (asperger) orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej.
2. Czy i jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej można zatrudnić w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej pomoc nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do chwili obecnej) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, że po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy, jednak noga nie jest do końca sprawna. Zachodzi podejrzenie że medycyna pracy nie wyda orzeczenia lekarskiego że pracownik jest zdolny do pracy
1. Proszę o szczegółowe omówienie wypowiedzenia umowy o pracę w tym przypadku. Proszę również o szablon/wzór takiego wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Jaką należy podać przyczynę wypowiedzenia (może istnieje jakiś uniwersalny zapis)?
2. Pracownik posiada 62 dni urlopu wypoczynkowego – czy trakcie 3 miesięcznego wypowiedzenia może zostać skierowany na urlop wypoczynkowy? Czy pracownik może się nie zgodzić na urlop wypoczynkowy?
3. Czy pracownik może otrzymać wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (ostatni dzień urlopu bezpłatnego)?
4. Jeśli pracownik otrzyma wypowiedzenie 30 czerwca 2023 r. (trzy miesiące wypowiedzenia to lipiec, sierpień i wrzesień), to dni roboczych jest 64, a dni zaległego urlopu wypoczynkowego – 62. Jak usprawiedliwić te 2 dni, co wpisać w kartę ewidencji pracy, co wpisać w świadectwo pracy, czy za te dwa dni należy się wynagrodzenie?
5. Jeśli pracownik nie będzie chciał wykorzystać urlopu wypoczynkowego tylko będzie chciał ekwiwalent za urlop to należy mu wypłacić ekwiwalent za 62 dni urlopu? Czy cos się przedawnia (urlop za 2020 r. – 3 dni, za 2021 r. – 26 dni, za 2022 r. – 26 dni, za 2023 r. – 7 dni, razem to 62 dni).
6. Jeśli pracownik dostanie 3 miesięczne wypowiedzenie (w tym czasie nie weźmie urlopu wypoczynkowego) to przez 3 miesiące będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę? Czy w związku z art. 80 k.p. nie wykonywał pracy i mu się wynagrodzenie nie należy? Jeśli będzie to wg art. 80 k.p. to te trzy miesiące w świadectwie pracy wpisujemy jako dni nieskładkowe?
7. Czy w świadectwie pracy możemy wpisać „stosunek ustał w wyniku rozwiązania na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 229 § 4 k.p.”?
8. Czy w świadectwie pracy wpisujemy gdzieś przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie co do uprawnień do urlopu wypoczynkowego, pracownik zatrudniony obecnie na umowę na czas nieokreślony, poprzednio były zawarte 2 umowy terminowe w sumie na pół roku. Czy przy stanie obecnym powinno to być proporcjonalnie 1/12 czy zgodnie z art. 153 par.2 Kp?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dokumentacji- konkurs na dyrektora szkoły istniejące oświadczenia są zgodne z wymogami obecnego prawa oświatowego.
pozdrawiam i dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe