Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1) Od 1.10 2014 zatrudniłam policjanta- emeryta na stanowisko konserwatora. Jaki przysługuje mu dodatek stażowy?; 2) Ponadto w dniu dzisiejszym przedstawił dokumentację pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym jako dodatkowy okres pracy, czy powinnam to uwzględnić i wypłacić nagrodę jubileuszową?
Dodatek stażowy jest uzależniony od stażu pracy wyliczonego z pełnych przepracowanych lat z wszystkich zakończonych okresów zatrudnienia (także przed przejściem na emeryturę) oraz bieżącego zatrudnienia od dnia 1.10.2014 r. - zgodnie z art. 38 ust. 1 w zw. z ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2016 r., poz. 902. Wliczenie pracy na roli jest uzależnione od: spełnienia wymogów ustawowych z art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310 i ewentualnie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, które obowiązywały w czasie pracy w gospodarstwie (chodzi o: 1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka, 2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem, 3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin) oraz od należytego udokumentowania pracy w gospodarstwie – w szczególności zaświadczeniem urzędu gminy (art. 3 ww. ustawy). Na podstawie zbyt ogólnikowej treści pytania nie można ani ustalić przepracowanego stażu, ani stwierdzić, czy można wliczyć do stażu pracę (a jeśli tak – jaki okres) na roli, dlatego nie jest możliwe wskazanie wysokości dodatku stażowego pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w lipcu 2008 roku przeszedł na emeryturę nie rozwiązując stosunku pracy. Stosunek pracy zostanie rozwiązany w tym roku.
Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy z dniem 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30 .09.2020 r. posiadał będzie 39 letni staż pracy. W naszej placówce przepracuje 16 lat i 4 miesiące. Jaka odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi?
Dnia 22.08.2021 r. pracownik przepracowałby 40 lat pracy. Czy w dniu 30.09.2020 (zakończenie umowy w związku z przejściem na emeryturę) należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową (rok wcześniej)? Jakie przepisy to regulują?
Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę można z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę o pracę. Czy powinna być jakaś przerwa pomiędzy zakończeniem umowy a zawarciem nowej?
Czy jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony należy mu doliczyć dodatek za wysługę (taki jaki posiadał) czy musi sobie go wypracować od początku?
Jakie są zasady przydzielenia wymiaru urlopu do nowego stosunku pracy naliczamy mu z wymiaru 20 dni czy 26 dni?
Jakie stosuje się praktyki przy zatrudnianiu emeryta?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik samorządowy, główny księgowy, obecnie pracuje na 1/1 etatu w jednej szkole (nasza placówka) i na ½ etatu w drugiej szkole (obcej). Pracownik złożył wypowiedzenie w naszej placówce. Po zakończeniu zatrudnienia i otrzymaniu od nas świadectwa pracy, będzie podpisana nowa umowa z tym pracownikiem w naszej szkole (na czas określony lub nieokreślony). Według tego pracownika będzie mógł otrzymywać wówczas dodatek za wysługę w wysokości 20% w obu jednostkach tzn. tej obcej na ½ etatu w wysokości 20% i w naszej jednostce również 20% z 1/1 etatu, przedstawiając w obu jednostkach te same zakończone okresy zatrudnienia potwierdzone takimi samymi świadectwami pracy. Czy będzie to prawidłowe? Czy należy w tym celu dopełnić jakichś formalności? Obie szkoły prowadzone są przez ten sam organ prowadzący.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalezy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, ostatnio zadałam Państwu następujące pytanie:
Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy?
Otrzymałam następującą odpowiedz, do której mam zastrzeżenia :
Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Okres służby wojskowej wlicza się więc do stażu pracowniczego uprawniającego do tych świadczeń, których regulacje nakazują wliczanie do stażu także okresów innych niż wykonywanie pracy.
Oto moje wątpliwości:
Zgodnie z art. 120 ustawy z 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązujących na dzień 14 grudnia 1979r. (Dz. U. 1979r. Nr 15 p. 97) pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej lub okresowej służby wojskowej podjął pracę, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz przepisów szczególnych. Przepis ten stosuje się również w razie podjęcia pracy na podstawie skierowania terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeśli wniosek o skierowanie do pracy został złożony temu organowi w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej.
Pytanie więc jest następujące: czy temu pracownikowi, który podjął pracę lub złożył wniosek o skierowanie do pracy po upływie 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy od którego zależą takie uprawnienia jak np. nagroda jubileuszowa, czy tylko w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertelnej oraz uprawnień emerytalno – rentowych ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe