Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, ostatnio zadałam Państwu następujące pytanie: Czy pracownik, który w okresie 26.01.1978 r. - 14.12.1979 r. odbywał służbę wojskową, a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r. może mieć zaliczony ten okres do pracowniczego stażu pracy? Otrzymałam następującą odpowiedz, do której mam zastrzeżenia : Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej, czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Okres służby wojskowej wlicza się więc do stażu pracowniczego uprawniającego do tych świadczeń, których regulacje nakazują wliczanie do stażu także okresów innych niż wykonywanie pracy. Oto moje wątpliwości: Zgodnie z art. 120 ustawy z 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, w brzmieniu obowiązujących na dzień 14 grudnia 1979r. (Dz. U. 1979r. Nr 15 p. 97) pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej lub okresowej służby wojskowej podjął pracę, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy, w którym podjął pracę, w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z kodeksu pracy oraz przepisów szczególnych. Przepis ten stosuje się również w razie podjęcia pracy na podstawie skierowania terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeśli wniosek o skierowanie do pracy został złożony temu organowi w ciągu trzydziestu dni od zwolnienia z zasadniczej służby wojskowej. Pytanie więc jest następujące: czy temu pracownikowi, który podjął pracę lub złożył wniosek o skierowanie do pracy po upływie 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej czas odbywania służby wlicza się do okresu zatrudnienia do pracowniczego stażu pracy od którego zależą takie uprawnienia jak np. nagroda jubileuszowa, czy tylko w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego i wysokości odprawy pośmiertelnej oraz uprawnień emerytalno – rentowych ?
Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia stażu pracy. Jest on ustalany odrębnie dla każdego świadczenia pracowniczego. Pracodawca obecnie obliczający staż ma obowiązek stosowania aktualnych regulacji dotyczących obliczania stażu. Jak wskazano w odpowiedzi na poprzednie pytanie, w którym nie podano w ogóle, dla jakiego świadczenia pracowniczego pracodawca ma zamiar obliczyć staż, zgodnie z art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1541) pracownikowi, który podjął pracę po upływie trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej (pracownik zakończył służbę 14 grudnia 1979 r., a swoją pierwszą pracę podjął 1.03.1980 r.) czas odbywania tej służby wlicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień wynikających ze stosunku pracy. O ile dana osoba jest pracownikiem niepedagogicznym (w pytaniu nie podano również na jakim stanowisku jest zatrudniona), na podstawie art. 38 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) okres ten wlicza się do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Do odprawy pośmiertnej po pracowniku wlicza się okres pracy u danego pracodawcy, czyli u tego pracodawcy, który go zatrudniał w dniu zgonu – art. 93 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Nie ma orzecznictwa sądowego, które z uwagi na taki obowiązujący obecnie sposób wyliczania odprawy pośmiertnej – a miałby on zastosowanie gdyby pracownik zmarł pod rządem tej regulacji - nakazywałoby sumowanie stażu u ostatniego pracodawcy z okresem służby wojskowej, a nie wynika ono także z treści art. 93 KP, stąd budzi wątpliwość możliwość dokonania takiego zaliczenia.
Do stażu urlopowego służbę wliczył pracownikowi pracodawca zatrudniający go w 1980 r. na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. w brzmieniu obowiązującym w dniu zatrudnienia i nie jest on odejmowany od tego stażu na skutek kolejnych nowelizacji art. 120 ww. ustawy.
Z punktu widzenia uprawnień emerytalno – rentowych okres służby jest okresem składkowym, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 53), co potwierdza odpowiedź na zapytanie nr 8353 w sprawie włączenia zasadniczej służby wojskowej do okresu składkowego ZUS z dnia 5 sierpnia 2015 r.; http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=54E3A781
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w następującej sprawie:
1. Nauczyciel związkowiec, zatrudniony na pełny etat, zwolniony częściowo z obowiązku świadczenia pracy. Jak naliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy wg ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli nauczyciel ma zmienną ilość godzin ponadwymiarowych w miesiącu?
2. Czy należy wypłacać dodatek za trudne warunki pracy nauczycielowi prowadzącemu dodatkowe zajęcia: a) rewalidacji w ilości 2 godz./tyg. z uczniem, który ma orzeczenie - niepełnosprawność umysłowa w stopniu lekkim?
b) za godziny z uczniem z orzeczeniem nauczania indywidualnego ze względu na zaburzenia zachowania? (część zajęć uczeń realizuje z klasą).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w związku z wprowadzonym aneksem otrzymał 1 godzinę tygodniowo z uczniem chorym i należą mu się pieniądze za warunki trudne i uciążliwe . Pytanie ile zapłacić w miesiącu za godziny uciążliwe jeżeli regulamin mówi " Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela" a za trudne 10% stawki godzinowej nauczyciela za każdą przepracowaną godzinę...Nauczyciel ten ma zasadniczej 4908 zł ...Proszę o wyliczenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia na podstawie mianowania: nauczycielka została zatrudniona na czas określony w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego; zatrudnienie na czas określony było spowodowane zmniejszającą się liczbą godzin z przedmiotu i brakiem możliwości zatrudnienia jej w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu stażu i uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego podała szkołę do sądu pracy i twierdzi, że należy jej się umowa na podstawie mianowania jako nauczycielowi mianowanemu; obecnie dyrekcja może jej zapewnić tylko 11 godzin i w związku z tym moje pytanie - czy pani musi być zatrudniona na podstawie mianowania, jeżeli jej umowa kończy się 31 sierpnia br?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ramach godzin "karcianych" nauczyciel może pojechać z uczniami np.: na mecz piłki siatkowej(uczniowie są tylko kibicami) lub wycieczkę szkolną? Jeżeli tak, to ile godzin wynikających z art.42 KN nauczyciel zrealizował (np.: podczas 2-dniowej wycieczki)? Proszę o szybką poradę.
- Czy należy wypłacać dodatek wiejski nauczycielowi, który zatrudniony jest w szkole położonej na terenie miasta, a uzupełnia etat w szkole wiejskiej w wymiarze 8h?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe