Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o informację, do kiedy powinnam udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który wnioskował o ten urlop od 4.03.2017 do 22.06.2018. Wniosek wpłynął dzień po wysłaniu wypowiedzenia, tj. 9.03. Czy urlopu powinnam udzielić do końca czerwca, a potem nauczyciel wykorzystywałby urlop wypoczynkowy, czy też do końca sierpnia (i urlop wypoczynkowy zostaje wchłonięty przez wychowawczy)?; 2.Drugie pytanie dotyczy terminów: - wnioski nauczyciela wpłynęły 9.03. (widnieje na nich data 6.03); - wypowiedzenie wysłano 8.03. priorytetem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (termin odbioru – 9.03). Czy zazębienie się tych dat może powodować jakieś problemy?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu (art. 1868 § 1 pkt 1 i § 3 KP). Wniosek został złożony przez pracownika w dniu 9 marca i w tym samym dniu pracodawca złożył oświadczenie o wypowiedzeniu stosunku pracy (art. 61 § 1 KC), czyli w sposób naruszający ochronę stosunku pracy. Za zgodą pracownika dyrektor powinien cofnąć to oświadczenie, w przeciwnym razie stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, ale w sposób wadliwy, uprawniający nauczyciela do odwołania się do sądu pracy. Jeśli dyrektor oświadczenia nie cofnie, nie może udzielić urlopu na okres dłuższy niż do dnia rozwiązania stosunku pracy. Natomiast w razie kontynuacji zatrudnienia po cofnięciu wypowiedzenia, urlop wychowawczy powinien zostać udzielony do dnia 22 czerwca 2018 r. (art. 67c ust. 2 KN), a od dnia 23 czerwca 2018 r. nauczyciel będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany realizuje 15 godzin (wych. fiz. ) w jednej szkole i 3 godz. (gimn. kor.) w drugiej SZKOLE - MA ODRĘBNE UMOWY O PRACĘ. Czy w ramach porozumienia między szkołami można mu zapewnić etat łączony w 1 szkole (1 umowa, realizacja z dopełnieniem etatu)- organ prowadzący jest przychylny. Jeśli tak, to będąc zatrudniony w pełnym etacie może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia? Czy może otrzymać zatrudnienie przez mianowanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedłożył skierowanie do sanatorium wystawione przez NFZ (3 tygodnie). Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, czy po powrocie dyrektor ma obowiązek skierować nauczyciela do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica administracji zatrudniona w wymiarze 1 etatu po urlopie rodzicielskim wróciła do pracy. Wg art 187 KP należą się jej 2 przerwy półgodzinne na karmienie. Jakie dokumenty musi złożyć, aby uzyskać te przerwy (podanie, zaświadczenie od lekarza, że jest matką karmiącą). Do jakiego wieku dziecka może korzystać z tej przerwy. I czy ewentualne zaświadczenie lekarskie o karmieniu należny co jakiś czas ponawiać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie osoby, która ma zostać zatrudniona na zastępstwo jako sekretarz szkoły. Czy na zastępstwie staż pracy (wg rozporządzenia 5 lat) musi być taki sam? Czy osoba z 6-miesięcznym okresem stażu pracy może zostać zatrudniona jako sekretarz szkoły na zastępstwo? Jeśli tak to czy jej wynagrodzenie musi wynosić minimalnie 4000 zł? Czy może być mniejsze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. W tym roku powołano w Organie Prowadzącym Referat ds. Oświaty, w którym pracują kadrowa, księgowa oraz referent organizacyjny. Ponadto powołano stanowisko kierownika referatu z następującym zakresem obowiązków. 1. organizowanie i kierowanie praca referatu w tym określenie obowiązków i odpowiedzialności poszczególnych pracowników. 2. nadzór nad przestrzeganiem przepisów bhp. 3. nadzór merytoryczny nad wykorzystaniem środków pieniężnych wydatkowanych przez jednostki oświatowe. 4. zatwierdzenie do wypłaty wszystkich płatności związanych z funkcjonowaniem referatu i placówek oświatowych. 5. nadzór nad prawidłową obsługą administracyjną, finansową i organizacyjną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 6. podejmowanie czynności organizacyjnych w sprawie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 7. koordynowanie polityki kadrowej prowadzonej przez dyrektora Zespołu. przygotowanie projektów składu komisji konkursowych do wyłonienia kandydatów na stanowisko dyrektora Zespołu. 8. opiniowanie i przedkładanie do zatwierdzenia wójtowi projektów organizacji roku szkolnego. 9. przygotowanie w porozumieniu z dyrektorem Zespołu projektów planów finansowych. 10. ustalenie terminów inwentaryzacji majątku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 11. określenie potrzeb i planowanie inwestycji, modernizacji i remontów obiektu Zespołu. 12. kontrola nad prawidłowym przygotowaniem Zespołu do realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. 13. organizowanie sprawnego i bezpiecznego dowozu dzieci do szkoły na terenie gminy. 14. organizowanie wypoczynku dzieci w okresie ferii i wakacji. 15. współdziałanie z organami nadzoru pedagogicznego, instytucjami kulturalno-oświatowymi, związkami zawodowymi oraz innymi organizacjami w zakresie realizacji zadań oświatowych. 16. przygotowanie projektów uchwał Rady Gminy dotyczących działalności referatu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. 17. wykonanie innych zadań oświatowych w zakresie udzielonych upoważnień lub wynikających z odrębnych przepisów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy kierownik referatu oświaty ma tak szeroki dostęp do wszystkiego co się dzieje w szkole. Moim zdaniem połowa wyżej wymienionych zadań jest niezgodna z prawem.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe