Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Prowadzenie których z poniższych zajęć, w przypadku zatrudnienia osoby do ich wykonywania, objęte będzie obowiązkiem wynikającym z art. 10a Karty Nauczyciela (zatrudnienia na podstawie umowy o pracę): a) prowadzenie terapii widzenia; b) prowadzenie terapii logopedycznej c) fizjoterapia – w ramach wczesnego wspomagania d) zajęcia psychologiczne – w ramach wczesnego wspomagania e) integracja sensoryczna 2.Proszę o podanie przykładów zajęć prowadzonych w placówkach niepublicznych / przykłady stanowisk, których obowiązek wynikający z art. 10a KN nie obejmuje – z wyłączeniem stanowisk administracyjnych, porządkowych, technicznych, itp.
Prowadzenie ww. zajęć samo przez się nie przesądza o zajmowaniu stanowiska nauczyciela lu pracownika niepedagogicznego. W sytuacji, gdy któryś z wymienionych specjalistów posiada kwalifikacje nauczyciela, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967, w tym przygotowanie pedagogiczne oraz np. ukończony kierunek studiów w ww. specjalności lub inny kierunek studiów i uzyskał ww. kwalifikacje np. na studiach podyplomowych lub kursie kwalifikacyjnym, od dnia 1.09.2018 r. musi zostać zatrudniony na umowę o pracę bez względu na wymiar i okres zatrudnienia – art. 10a w zw. z art. 91b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. Zatrudnienie na umowę o pracę nie dotyczy specjalistów bez kwalifikacji pedagogicznych, w tym bez przygotowania pedagogicznego, czyli pracujących na stanowiskach niepedagogicznych, którzy nie wykonują zadań w warunkach typowych dla stosunku pracy, wymienionych w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Typowym stanowiskiem niepedagogicznym jest pomoc nauczyciela. Ponadto w niepublicznej szkole stanowiska niepedagogiczne mogą zajmować np. dyrektor lub wicedyrektor, którzy nawet posiadają kwalifikacje pedagogiczne, ale nie prowadzą zajęć z uczniami, ponieważ do ich wykonywania w placówkach niepublicznych nie jest wymagane posiadanie wykształcenia pedagogicznego.
.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyplomowaną nauczycielką języka polskiego. W ubiegłym roku szkolnym pełniłam funkcję p.o. dyrektora szkoły - do 31 czerwca, potem organ prowadzący przedłużył mi tę funkcję do 30 lipca 2015r. i nakazał w tym czasie przygotowanie inwentaryzacji szkoły do jej zdania nowemu dyrektorowi. W tej sytuacji należy mi się urlop uzupełniający. Ponieważ jestem jedyną polonistką w szkole, przygotowuję uczniów do sprawdzianu po klasie 6, jestem wychowawcą klasy 6, wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o wypłacenie mi ekwiwalentu za ten urlop. Czy pracodawca ma prawo mi odmówić? Na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie dokumentacji w aktach osobowych, chcę uniknąć nadmiernej „papierologi”. Czy w przypadku, gdy nauczyciel zwróci się do mnie na piśmie o udzielenie np. urlopu bezpłatnego czy jakiejkolwiek innej prośby, a ja wyrażę na to zgodę, to wystarczy na jego prośbie, którą dajemy do akt osobowych, umieścić adnotację "Wyrażam zgodę"? Czy należy przygotować osobne pismo? Rozumiem, że w przypadku odmowy muszę podać na piśmie odpowiedź z uzasadnieniem decyzji, ale czy w przypadku zgody należy również tworzyć osobne pismo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej pedagog szkolny (nauczyciel kontraktowy) w wymiarze 1/2 etatu, 6 godz. informatyki i 1 godz. wychowawcza jest w ciąży, a od 1 września 2012 r. przekazana zostaje wraz z innymi pracownikami fundacji ze zmienionymi warunkami pracy i płacy, otrzyma 2 godz. techniki (bez uprawnień) i 5 godz. informatyki, a więc jej wynagrodzenie ulegnie wyraźnemu zmniejszeniu. Czy w tej sytuacji może otrzymywać dodatek wyrównawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Jeśli pomoc nauczyciela dostarczyła zaświadczenie lekarskie informujące o tym, że nie może dźwigać to czy dyrektor powinien skierować pracownika do lekarza medycyny pracy by wydał zaświadczenie, że może zajmować to stanowisko?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe