Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie dokumentacji w aktach osobowych, chcę uniknąć nadmiernej „papierologi”. Czy w przypadku, gdy nauczyciel zwróci się do mnie na piśmie o udzielenie np. urlopu bezpłatnego czy jakiejkolwiek innej prośby, a ja wyrażę na to zgodę, to wystarczy na jego prośbie, którą dajemy do akt osobowych, umieścić adnotację "Wyrażam zgodę"? Czy należy przygotować osobne pismo? Rozumiem, że w przypadku odmowy muszę podać na piśmie odpowiedź z uzasadnieniem decyzji, ale czy w przypadku zgody należy również tworzyć osobne pismo?
Moim zdaniem nie ma takiej konieczności. Zaakceptowanie prośby na tym samym piśmie jest wystarczające. Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., nr 1, poz. 5) nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Przepis wskazuje jedynie, że urlopu udziela się na umotywowany wniosek nauczyciela, ale nie wskazuje, że musi to nastąpić na piśmie, odrębnym dokumentem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy którakolwiek z form świadczeń wypłacanych z funduszu socjalnego, w myśl obowiązujących przepisów, podlega opodatkowaniu ZUS?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile urlopu wypoczynkowego w 2014 r. przysługuje pracownicy obsługi (staż 19 l.), zatrudnionej na 3/4 etat, pracującej 5 dni w tygodniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony dotychczas na pełnym etacie w bibliotece, od 2013/14 będzie pracował w wymiarze 3/4 etatu w bibliotece i 1/4 w świetlicy. Jaki dokument mu wręczyć w związku z tym przeniesieniem?
- Zatrudniamy sprzątaczkę , która od stycznia 2022 była na kuroniówce. W placówce pracuje od 1 sierpnia 2022 r. do końca roku 2022. Osoba ma przepracowane 20 lat. Ile urlopu należy jej się w naszym zakładzie (czy będzie to 18 dni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani N jest zatrudniona w Szk. Podst. na czas zastępstwa (29.XI.2010r - 7.06.2011r) na dwie umowy: 15/18 z kwalifik. jako n-l kontraktowy i 4/18 bez kwallifik. jako stażysta. Jak wypłacić urlop i co wpisać do świadectwa pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe