Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady u jednego pracownika i pracodawcę powinien łączyć jeden stosunek pracy. Jednakże przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz....

PORADA PRAWNA

23 czerwca 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

1.Osoba, która pracuje na stanowisku pomocy kuchennej (czas nieokreślony) czasowo - do 30.06.2020 r. została przesunięta na stanowisko intendenta. Czy od 1 lipca możemy zatrudnić tę osobę, za jej zgodą, na stanowisku 1/2 etatu pomocy kuchennej i 1/2 etatu intendenta? Czy w opisanym wyżej przypadku osoba może być zatrudniona na jedną umowę z dwoma zakresami czynności ściśle określonymi godzinami pracy na każdym stanowisku? 2. Osoby zatrudnione na stanowisku pomocy kuchennej pracują w pięciodniowym tygodniu pracy i osiem godzin dziennie. Czy możemy zmienić godziny pracy w ten sposób aby dwie Panie na stanowisku pomocy kuchennej pracowały naprzemiennie w systemie: a) 4x10 godz. b) 4x9 i 1x4 godz.? Co z Regulaminem Pracy, Informacją o warunkach zatrudnienia, umową o pracę?

Co do zasady u jednego pracownika i pracodawcę powinien łączyć jeden stosunek pracy. Jednakże przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) nie wprowadzają zakazu pracy jednej osoby na kilku umowach u tego samego pracodawcy.
Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy pracy wielorodzajowej, domniemywa się, że pracownika i pracodawcę łączy jeden stosunek pracy. W wyroku z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97 Sąd Najwyższy wskazał, że „zasadą jest pozostawanie stron w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów lub specjalności czy funkcji”.
Przy zawieraniu umowy o pracę, która ma być wielorodzajowa trzeba dokładnie określić stanowiska, wymiary, rodzaj umówionej pracy. Konkretne zasady wykonywania takiej pracy, w tym godziny, można zawrzeć w zakresie obowiązków.
Jeżeli istnieje potrzeba modyfikacji godzin pracownika w sposób wskazany w pytaniu należy się zastanowić nad wprowadzeniem równoważnego czasu pracy, przynajmniej na stanowiskach tutaj wskazanych. Umożliwia to zapis art. 135 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy), który sankcjonuje, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Modyfikację taką należy wprowadzić w regulaminie pracy, w trybie właściwym do jego zmiany. Koniecznie w regulaminie pracy trzeba ująć jaką grupę pracowników obejmuje równoważny system czasu pracy, informację o liczbie godzin pracy, w jaki sposób następuje „zrównoważenie” i oczywiście okres rozliczeniowy.
Przy równoważnym czasie pracy trzeba uważać na przestrzeganie zachowania doby pracowniczej, prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego oraz ewentualnego wprowadzenia „dnia wolnego od pracy, wynikającego z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy”, niezależnie od dni równoważących przedłużenie dobowej normy czasu pracy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT