Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Proszę o interpretację dni wolnych od zajęć dydaktycznych w szkole dla nauczycieli. Organ prowadzący twierdzi, że nauczyciele w przerwach świątecznych i dniach wolnych od zajęć dydaktycznych powinni być w szkole 8 godzin. Jakie jest Państwa stanowisko w tej sprawie? 2. Jaka podstawa prawna reguluje prawo burmistrza do udzielania dyrektorowi szkoły urlopu? Przecież nie jest pracodawcą.
1. Czas pracy nauczycieli reguluje art. 42 Karty Nauczyciela. Z jego brzmienia wynika, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Nie oznacza to jednak, że nauczyciel musi przepracować te 40 godzin. W ramach 40 godzin w tygodniu nauczyciel realizuje bowiem zajęcia wynikające z jego pensum dydaktycznego, które jest rejestrowane w odpowiednich dziennikach oraz inne (nierejestrowane) zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły i zajęcia związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Nie ma zatem uzasadnienia nakaz przebywania nauczyciela w szkole 8 godzin dziennie. Okres przerw świątecznych i dni wolnych od zajęć dydaktycznych nie jest dla nauczycieli czasem wolnym (okresem urlopu), w związku z czym dyrektor szkoly, jako pracodawca i osoba odpowiedzialna za organizację pracy szkoły, decyduje o przydziale nauczycielom zadań w tych okresach.
2. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, do zadań organu prowadzącego należy w szczególności wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły lub placówki. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 3 ustawy, w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 10 ust. 1 pkt. 6 (czyli czynności, o których mowa powyżej), wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie pismo powinien wystosować dyrektor do nauczyciela zezwalające na dodatkową pracę w innej szkole?
- Pracownik-emeryt pracujący w szkole w obsłudze jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jakie ruchy kadrowe może podjąć pracodawca? Czy może zwolnić pracownika? Jeśli tak, to kiedy może wręczyć wypowiedzenie. Na jaki okres może wrócić do pracy aby ponownie chorować 182 dni? Czy pracownikowi należy się zasiłek rehabilitacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zastępca dyrektora szkoły będzie miał długie zwolnienie L4, a następnie urlop macierzyński. Jak wygląda sprawa powołania na czas nieobecności nowego zastępcy? Czy jest w ogóle taka możliwość?
- Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe