Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem zespołu szkół w skład którego wchodzą: oddział przedszkolny dla pięciolatków, szkoła podstawowa i gimnazjum. Mam pytanie dotyczące kwalifikacji nauczycieli do zajmowania stanowiska nauczyciela w naszym oddziale przedszkolnym. Od 1 IX 2015 do oddziału będą uczęszczać czterolatki i pięciolatki. Trzy osoby: 1. Nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe (kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Rok ukończenia 2006. Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Pedagogiczno - Artystyczny. Oprócz tego magister filologii polskiej.; 2. Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego. Rok ukończenia 1997. Wyż-sza Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie.; 3. Nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Rok ukończenia 2005. Uniwersytet Rzeszowski. Czy te 3 osoby mogą zajmować stanowisko nauczyciela w oddziale przedszkolnym. (pięciolatki i czterolatki)?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolu, w tym oddziale przedszkolnym, posiada osoba która ukończyła:
- studia magisterskie albo pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami,
- studia magisterskie albo pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć,
- studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wyżej wymienione i studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć,
- zakład kształcenia nauczycieli w specjalności odpowiadającej nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom,
- zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż odpowiadająca nauczanemu przedmiotowi i ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć,
- studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym,
- zakład kształcenia nauczycieli w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Nauczycielka, która ukończyła wyższe studia magisterskie 3 letnie (po 2 letnim studium nauczania początkowego) w zakresie nauczania początkowego oraz nauczycielka, która ukończyła studia pięcioletnie, zaoczne w zakresie edukacji wczesnoszkolnej posiadają kwalifikacje do prowadzenia zajęć w przedszkolu, ponieważ ukończyły studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.
Wątpliwości budzą kwalifikacje nauczycielki, która ukończyła studia podyplomowe kwalifikacyjne trzysemestralne w zakresie przygotowania do kształcenia zintegrowanego. Z zapisów rozporządzenia wynika, że w przypadku studiów podyplomowych, musiałyby to być studia z zakresu wychowania przedszkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron w 2014 roku. Od września pracuje na czasowe umowy o prace na 11/18, 10/18. Powiedział, że pracuje w innej szkole. W październiku zwrócił się z prośbą o wypłacenie nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy twierdząc, iż pracuje w dwóch szkołach nie ogranicza jego prawa do nagrody tylko do jednego stosunku pracy. W 2014 na umowie czasowej został pomniejszony staż pracy wyliczony na podstawie dostarczonych podwójnych świadectw pracy, Nauczyciel podpisał umowę z wysługą 9%. Nie miał zastrzeżeń. Czy należy się nagrodę i na podstawie czego? Jak odpisać nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zatrudnić pracownika od września na dwie godziny na zajęcia rytmiczne w przedszkolu.
Jego kwalifikacje to:
1) mgr pedagogiki, specjalność: terapia pedagogiczna i wspomaganie rozwoju dziecka zdolnego.
2) studia podyplomowe: przygotowanie pedagogiczne
3) studia podyplomowe: pedagogika korekcyjno-kompensacyjna i logopedia
4)Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia w Olsztynie(4 lata) - klasa śpiewu
5) Państwowa Szkoła muzyczna I stopnia w Działdowie (4 lata)- klasa skrzypiec
Czy w/w pracownik według Państwa posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć rytmicznych w przedszkolu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konferencja rozpoczynająca rok szkolny odbędzie się 31.08. Nowi nauczyciele zatrudniani są z dniem 1.09. Jak należy odnotować ich obecność na radzie? Czy jako gości (na osobnej liście), czy jako członków rady? Czy mogą oni wtedy podejmować uchwały? (ich głos się liczy?)
- Nauczyciel religii uczniów zielonoświątkowych – stażysta jest zatrudniony na czas określony od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020, następnie od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 i kolejna umowa od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022r. Wszystkie te umowy na 2/18 etatu z art.10 ust.7 KN. W roku szkolnym 2022/2023 również chcielibyśmy zatrudnić go na 2/18 etatu. Jaką umowę należy z nim podpisać – na czas określony czy nieokreślony? Jak się ma to do limit umów wynoszącego 33 miesiące? Czy po zmianach jest on nauczycielem bez stopnia awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wymagany okres 7 lat pracy przy udzielaniu urlopu dla poratowania zdrowia dotyczy pracy w szkole, w której nauczyciel występuje o urlop, czy też całego okresu pracy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe