Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka z dniem 31 marca 2017 roku rozwiązuje ze mną umowę o pracę w związku z przejściem wcześniejszą emeryturę (do 31 XII 2008 roku nabyła te prawa. Od 3 kwietnia 2017 do końca roku szkolnego (do 30 czerwca 2017) będę chciała zatrudnić ją na niepełny etat . Uczy w klasie III szkoły podstawowej i chciałabym aby poprowadziła klasę do końca. Moje pytanie dotyczy jej urlopu. Czy mam jej wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze oraz kiedy mam to zrobić.
Z dniem rozwiązania stosunku pracy należy wypłacić nauczycielce ekwiwalent za niewykorzystany urlop, w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu w 2017 roku (czyli za 3 miesiące), pomniejszony o 14 dni wykorzystanego urlopu w trakcie ferii zimowych (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r. III PZP 3/2006:
"Nauczyciel ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy, gdy w zatrudniającej go szkole są przewidziane ferie (art. 1551 § 1 pkt 1 k.p. w związku z art. 64 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela."
Po zakończeniu drugiej umowy (w czerwcu) nauczycielka powinna również otrzymać ekwiwalent za 3 miesiące pracy, tym razem za okres IV - VI.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mój problem dotyczy zastępstw: 1. Czy nauczycielowi który idzie na zastępstwo doraźne za nauczyciela który pojechał na konkurs (wycieczkę, zawody) z innymi dziećmi przysługuje zastępstwo płatne? A może to zastępstwo jest w ramach działalności statutowej lub koleżeńskiej?; 2. Czy nauczycielowi który ma godziny ponadwymiarowe w postaci zajęć rewalidacyjnych i dziecka wtedy nie ma w szkole, a nauczyciel idzie do domu lub uzupełnia swoją dokumentację przysługują mu te godz płatne?
- Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
- Witam. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe, może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w przedszkolu i szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września przedszkole zostanie włączone do zespołu szkolno - przedszkolnego. Kto powinien podpisać umowę o pracę z nowym nauczycielem rozpoczynającym pracę od 1 września w przedszkolu (będącym już w zespole)- dotychczasowy dyrektor przedszkola, czy nowy dyrektor zespołu szkolno- przedszkolnego (dyrektor zespołu zaczyna pełnić funkcje od 1 września)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy środki finansowe na pokrycie kosztów dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół mogą być przydzielane w ramach odpisu od wynagrodzenia zasadniczego wszystkich nauczycieli (np. 5%) ,czy są przydzielane poza odpisem -co wydaje się logiczne ,bo nie pomniejsza wtedy środków na dodatki nauczycielskie.Czy w związku z tym zw Regulaminie wynagradzania nauczycieli ( uchwalanym przez organ prowadzący) powinien się znaleźć zapis "Środki na pokrycie kosztów dodatku motywacyjnego dla dyrektorów szkół przydzielane są szkole w budżecie na dany rok budżetowy,poza odpisem, o którym mowa w ust...... .
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe