Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aktualnie zatrudniony jestem na stanowisku dyrektora niepublicznego przedszkola, którego organem prowadzącym jest żona. Jest to moje jedyne ztrudnienie. Opłacam pełny ZUS. Ze względu na stan zdrowia rozważam przejście na rentę, czy wówczas moje wynagrodzenie bedzie ograniczone wysokosciowo?
Pobieranie renty nie wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę, ale zachodzi odwrotna zależność. Od dnia 1 stycznia 2018 r. wynagrodzenie osoby zatrudnionej w niepublicznym przedszkolu, finansowane z dotacji samorządowej, nie może przekroczyć miesięcznie kwoty stanowiącej równowartość 150% (w przedszkolu wyłonionym w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez gminę – 250%) średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego (art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203). Pobieranie renty nie wpływa na wysokość wynagrodzenia; mogłoby ono zostać obniżone w trybie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego (art. 29 § 4, art. 42 KP). Natomiast wysokość wynagrodzenia może wpłynąć na wysokość renty. Mianowicie zgodnie z art. 104 ust. 1, 2 i 8 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 renta ulega zmniejszeniu, gdy przychód ze stosunku pracy lub pozarolniczej działalności przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty - wówczas świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia. Natomiast przekroczenie 130% ww. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia skutkuje zawieszeniem prawa do renty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jako Beneficjent projektów unijnych (POKL) podpisujemy z pracownikami umowy zadaniowe na czas realizacji konkretnego projektu. Częstą sytuacją jest, że nasz pracownik ma podpisane równocześnie 2 umowy o pracę (1/2 etatu w jednym projekcie i jednocześnie 1/2 etatu na inne stanowisko w drugim projekcie). Przy rozliczeniach miesięcznych każdej z umów pracownik sporządza kartę czasu pracy, prowadzi też ewidencję godzin pracy we wszystkich projektach. Jedna z Instytucji Pośredniczących II stopnia, która nas rozlicza i kontroluje, zarzuciła nam, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL, które w punkcie 4.5.1.2) mają zapis: „Umowa o pracę z osobą stanowiącą personel projektu obejmuje wszystkie zadania wykonywane przez tą osobę w ramach projektu lub projektów realizowanych przez Beneficjenta”. Zagrożono nam uznaniem za niekwalifikowane wydatków na wynagrodzenia pracowników w projektach, gdyż są niezgodne z Wytycznymi. Naszym zdaniem są zgodne z prawem pracy.
Rozwiązanie zaproponowane przez IP2 mocno komplikuje rozliczanie pracownika, ponieważ:
- umowy mają różny okres obowiązywania (zależy to od okresu realizacji poszczególnych projektów), pojawią się problemy z rozliczaniem urlopów, wydawaniem świadectw pracy, etc.
- stawki wynagrodzenia w poszczególnych projektach są zróżnicowane, mimo że wymiar czasu pracy jest taki sam
- podpisanie jednej umowy wymagałoby stałego aneksowania w przypadku zakończenia zatrudnienia pracownika w jednym projekcie i rozpoczęcia zatrudnienia w drugim
Nadmieniam, że do XII 2013, żaden zespół kontrolujący z tej samej Instytucji pośredniczącej nie podniósł takiego zarzutu, jak opisany powyżej, mimo że zapis Wytycznych, przytoczony powyżej, nie zmienił brzmienia od kilku lat. Inna Instytucja Wdrażająca, która kontrolowała nasze umowy z personelem również nie miała zastrzeżeń do takiej formy zatrudniania, jaką stosujemy.
Nawiązując do Państwa porady z dnia 17.06.2014 dotyczącej zatrudniania personelu na klika umów o pracę w projektach unijnych proszę o przedstawienie ekspertyzy dotyczącej kwalifikowalności wydatków przy tego typu zatrudnieniu.
Proszę o możliwie najszybsze odniesienie się do sprawy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam 57 lat. Pracuję w tej samej szkole 36 lat. Kiedy mogę przejść na emeryturę i na jakich warunkach? Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim po operacji. Będzie to długie zwolnienie - 182 dni. Czy po zwolnieniu mogę pójść na urlop dla poratowania zdrowia ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w przedszkolu niepublicznym 12 września może rozpocząć staż? Czy musi być zatrudniony od 1.09 września żeby rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela stażystę?
- Czy muszę zatrudnić nauczyciela katechetę 3/23 etatu na podstawie mianowania? (Nauczyciel mianowany, nie na zastępstwo.)
- 1. Czy można zatrudnić pracownika na stanowisko intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Zgodnie ze wyjaśnieniami jakie już znalazłam w portalu: ,,Stanowisko intendenta jest zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM RADY MINISTRÓW w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jest stanowiskiem z grupy pomocniczych i obsługi". Czy w związku z tym należy stosować zasady naboru na stanowisko urzędnicze?
2. Czy jest obowiązek powiadamiania organu prowadzącego i kuratorium o terminie rozmowy kwalifikacyjnej nauczyciela stażysty ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe