Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Badania wstępne. Od 1 września będziemy zatrudniać nauczyciela - pedagoga. Nauczyciel ten posiada aktualne orzeczenie lekarskie (z poprzedniej placówki, z którą stosunek pracy zostaje rozwiązany) od lekarza medycyny pracy - wydane na podstawie skierowania na badania wstępne, ze wskazaniem, że podejmuje pracę na stanowisku nauczyciela wychowawcy świetlicy. Czy zatrudniając go jako nauczyciela - psychologa możemy skorzystać z orzeczenia, o którym mowa wyżej (orzeczenie + skierowanie na badania) czy jednak należy go wysłać do lekarza medycyny pracy? Proszę także o informację czy każdego nowo zatrudnianego nauczyciela należy kierować na badania sanitarno - epidemiologiczne (szkoła podstawowa, praca z dziećmi powyżej 6 r. ż.)?
Na podstawie art. 229 § 11 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. pracodawca jest zwolniony z obowiązku skierowania pracownika na wstępne badanie, gdy przyjmuje do pracy na dane stanowisko w ciągu 30 dni pracownika, który zakończył zatrudnienie u innego pracodawcy, jeżeli pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i ponadto nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. W tym celu nowy pracodawca żąda nie tylko aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, ale ponadto skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia (art. 229 § 13 KP). Pracodawca musi bowiem porównać, czy u poprzedniego pracodawcy pracownik pracował w takich samych warunkach. W treści pytania nie podano, czy na stanowisku wychowawcy świetlicy nauczyciel pracował w takich samych warunkach, w jakich będzie świadczył pracę jako psycholog. Nie można więc udzielić odpowiedzi na pytanie, czy pracodawca jest zwolniony z obowiązku skierowania pracownika na badanie wstępne; warunki pracy wymienione w skierowaniu na badanie wstępne u poprzedniego pracodawcy należy porównać z warunkami pracy psychologa.
Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239), obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Na badania te kieruje pracodawca, który ponadto ma obowiązek je sfinansować (art. 6 ust. 2 pkt 3, art. 8 ust. 4 ww. ustawy). Niewątpliwie nauczyciele jednostek oświatowych, z uwagi na miejsce zatrudnienia i charakter pracy związanej ze stałym kontaktem z ludźmi, są narażeni na możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, w związku z tym mają obowiązek poddania się omawianym badaniom, jeżeli nie przedkładają nowemu pracodawcy wcześniej uzyskanego orzeczenia lekarskiego, które zostało wydane na czas nieokreślony albo na czas określony, który jeszcze nie upłynął.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy, z którym zawarta została umowa na czas określony tj . od 1.09.2010 do 30.06.2011 (na czas zastępstwa za nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia) zwrócił się z prośbą do pracownika kadr oraz do dyrektora, aby przygotowano podpisanie aneksu i przedłużyć umowę do 31 sierpnia 2011 r. Czy prawnie jest do możliwe? Czy nauczyciel ten będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zapytać o sprawę ekspertyz wystawionych na zepsuty sprzęt (drobny) AGD i RTV potrzebnych do inwentaryzacji. Np. zepsuł się czajnik elektryczny, odkurzacz czy radiomagnetofon. Czy i na jakiej podstawie osoba kontrolująca może żądać ekspertyzy technicznej oraz czy na tak drobny sprzęt taka ekspertyza jest konieczna? Wartość takich poszczególnych sprzętów nie przekracza kwoty 500 zł. Dziękuję za odpowiedź w naszej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela kontraktowego w przedszkolu można zatrudnić na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin(1/2 etatu?)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony na świadectwie pracy podaje się podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy z Kodeksu Pracy czy z Karty Nauczyciela? Proszę o podanie właściwej podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy urlopu dyrektora szkoły podstawowej. Ile urlopu ma dyrektor szkoły. Jak jest liczony? Czy wchodzą w to soboty i niedziele itp. Dziękuję za odpowiedź?
- Czy z nauczycielem kontraktowym zawieramy umowę na czas nieokreślony jeżeli jest to jego 3 umowa i jest 33 miesiące. Czy można zatrudnić go z przyczyn organizacyjnych na czas określony. Prawnie jego umowa ma skutek na czas nieokreślony tj. dotyczy wypowiedzenia i odprawy. Czy po okresie w którym pracownik nabywa prawo do umowy na czas nieokreślony, trzeba to dać na piśmie tj. aneks do umowy czy zmiana warunków pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe