Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie oraz jeżeli jest podstawa prawna o jej podanie. Czy Rada Rodziców jest władna, aby uchwalić, podjąć decyzję o periodycznej kontroli czystości uczniów w szkole?
Ustawa nie nadaje takich kompetencji radzie rodziców.Uprawnienia rady są bardzo szerokie, to m. in.: 1) uchwalanie statutu szkoły lub placówki, 2) opiniowanie projektu planu finansowego szkoły lub placówki, 3) występowanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te maja dla organu charakter wiążący, 4) opiniowanie planu pracy szkoły lub placówki, projektów innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz innych spraw istotnych dla szkoły lub placówki, 5) ocenianie sytuacji oraz stanu szkoły lub placówki i występowanie z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć, 6) opiniowanie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki ustalonemu przez organ prowadzący kandydatowi, jeżeli do konkursu na to stanowisko nie zgłosił się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, 7) opiniowanie zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne, a. oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym, 8) wnioskowanie o dokonanie oceny pracy nauczyciela, 9) wyrażanie opinii na temat pracy dyrektora szkoły, 10) wnioskowanie o nadanie szkole lub placówce przez organ prowadzący imienia, 11) opiniowanie projektu dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym, 12) opiniowanie propozycji zajęć do wyboru przez ucznia z wychowania fizycznego, Ponadto rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki.
Podstawa prawna: 1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 36,36a, 37, 39, 40, 50, 56, 64; 2. Karta Nauczyciela , ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 6a; 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, w szczególności § 6, § 9; 4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2011 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, w szczególności § 3; 5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (ze zm.), w szczególności § 5; 6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w publicznych, np. § 1 ust. 4 zał. nr. 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy istnieje przepis, który zakazuje nauczycielom korzystać z tzw. "Wczasów pod Gruszą", oczywiście w ramach funduszu socjalnego. W placówce do tych świadczeń są uprawnieni tylko pracownicy administracji i obsługi, oraz emeryci i renciści. Czy może taki zapis dotyczyć nauczycieli? Proszę o odpowiedź i podstawy prawne.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć , czy istnieją procedury postępowania dyrektora w sytuacji, gdy uczeń klasy szóstej nie chodzi do szkoły (za przyzwoleniem rodziców). Opuścił już 210 godzin z 377 - wszystkie są usprawiedliwione.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie definicji "dochód brutto" wpisywanego w oświadczeniach dla celów funduszu świadczeń socjalnych.Dokładnie co można odliczyć od przychodu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wycieczek zagranicznych. Wiem, że jednym z wymogów jest znajomość języka obcego. Czy znaczy to - języka danego kraju do, którego się udają, czy innego języka, który umożliwi komunikację w danym kraju. Jeżeli kierownik wycieczki organizuje wycieczkę do Berlina wymagana jest od niego lub opiekunów znajomość języka niemieckiego, czy może to być język angielski?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Rada Gminy ustaliła maksymalną kwotę dofinansowania do dokształcania nauczycieli, związki zawodowe pozytywie zaopiniowały plan podziału środków na poszczególne placówki w gminie i na poszczególne formy kształcenia.
Czy dyrektor przydzielając kwoty poszczególnym nauczycielom musi zasięgać opinii związków zawodowych?
Czy wprowadzając szkolny regulamin dofinansowania musi również zasięgać opinii ZZ. Czy regulłami taki wprowadza zarządzeniem?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe