Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o wskazanie formalnie prawidłowej procedury postępowania w przypadku konieczności ograniczenia zatrudnienia dotyczącego nauczycieli placówki nieferyjnej. Od września, ze względu na nałożone przez organ prowadzący ograniczenia (zmniejszenie liczby grup i oddziałów szkolnych ) dla 10 z 13 nauczycieli brakuje godzin do wymaganego pensum (mają niewiele ponad 1/2 etatu ). Czy wystarcza informacja przekazana nauczycielom na Radzie Pedagogicznej 25 maja o planowanych w arkuszu organizacji zmniejszonych przydziałach (każdy nauczyciel był wyczytany z podaniem liczby godzin w nowym arkuszu i jest to zawarte w protokole z Rady) ? Czy wymagane jest wręczenie pisemnej informacji odrębnie każdemu nauczycielowi? Chcę zaznaczyć, że ze względu na specyfikę placówki (zakład poprawczy ) bardzo trudno jest określić rzeczywisty stan osobowy naszych podopiecznych na 1 września. Arkusz zakłada najbardziej optymistyczny wariant uruchomienia wszystkich grup i oddziałów, ale bardzo realne prognozy wskazują, że najprawdopodobniej to się nie uda i trzeba będzie aneksem jeszcze bardziej ograniczać godziny. Jak zachować wszelkie formalności (terminy, pisma ) wobec nauczycieli - wszyscy to nauczyciele mianowani.
Ograniczenie wymiaru etatu, tak samo jak wypowiedzenie stosunku pracy dotyczy konkretnego pracownika i powinno być przekazane na piśmie, z zachowaniem obowiązujących okresów wypowiedzenia.
Ograniczenie etatu w trybie art. 22 Karty Nauczyciela, jeżeli zmiany mają nastąpić od 1 września, następuje w maju, gdyż w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na ograniczenie stosuje się przepisy art. 20 KN, mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy, a tu wymagany jest 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Karta Nauczyciela daje jeszcze możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Wówczas wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w lipcu. W takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywała na urlopie zdrowotnym od 01.03.2014r. do 28.02.2015, następnie przebywała od 01.03.2015 do 19.05.2015 na zwolnieniu lekarskim. Obecnie czeka na decyzję z ZUS o przyznaniu renty. Czy można przyznać nauczycielce urlop wypoczynkowy za 2015r.? Czy może skorzystać z urlopu bezpłatnego zaraz po L - 4, czy wystarczy oświadczenie pracownicy o oczekaniu na decyzję o przynaniu renty i orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, aby usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy do momentu przyznania renty przez ZUS (oczywiście bez wynagrodzenia)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie: do 12.10.2015r. główna księgowa naszej szkoły podstawowej publicznej jest nieobecna w związku z urlopem macierzyński na dzieci. Do 12.10.2015r. na czas nieobecności były zatrudnione 2 osoby na umowę o pracę, które wykonywały zadania głównej księgowej. Od 12.102015r. do 07.01.2016r. główna księgowa będzie przebywać na zaległych urlopach wypoczynkowych. Czy na ten czas możemy zatrudnić 2 osoby, które wykonywałyby zadania głównej księgowej, ale forma umowy to umowa zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycie AB w 2018/2019 był zatrudniony na etacie, w 2019/2020 przebywa do 31 sierpnia na urlopie zdrowotnym. W 2019/2020 nastąpiło zmniejszenie liczby oddziałów. Przyjęty został nauczyciel na zastępstwo na 5 godzin na jeden rok. W roku 2020/2021 mam dla nauczyciela AB 5 godzin. Jakie są możliwe rozwiązania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno wyglądać ocenianie bieżące w szkole dla dorosłych kształcącej w formie stacjonarnej w świetle nowego rozporządzenia o ocenianiu obowiązującego od 1.09.2010r.?
- Godzina pracy logopedy w przedszkolu to 45 minut, czy 60? Zgodnie z rozporządzeniem dot. pomocy psychologiczno-pedagogicznej zaj. specjalistyczne - to 45 minut, jednak godzina pracy nauczyciela w przedszkolu to 60 minut - jak to rozwiązać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe