Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Będąc ostatnio na szkoleniu dowiedziałam się, że nauczyciele powinni podpisywać listę obecności (uzasadnienie: zapisy w dzienniku nie są dokumentem kadrowym i w razie kontroli pracownik kadr nie jest w stanie udokumentować obecności/nieobecności nauczyciela). Serdecznie proszę o opinię na ten temat.
Zgodnie z art. 42 ust. 7a Karty Nauczyciela, zajęcia i czynności realizowane w ramach pensum dydaktycznego nauczyciela, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć.
Pozostały czas pracy nauczyciela, tj. zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym nie podlegają ewidencji z uwagi na zadaniowy charakter.
Nie ma zatem potrzeby stosowania dodatkowo listy obecności nauczycieli. To pracodawca decyduje o sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy w regulaminie pracy - art. 1041 § 1 pkt. 9 kodeksu pracy.
Dokumentem kadrowym, który niewątpliwie należy prowadzić, jest karta ewidencji czasu pracy, na której zaznaczone są nieobecności w pracy - zwolnienia lekarskie, opieki, wszelkie urlopy i zwolnienia od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniami realizującymi staż zagraniczny (10 dni roboczych) w ramach projektu unijnego powinien otrzymać również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe zgodnie z planem lekcyjnym? Jest to wyjazd uczniów na podstawie karty wycieczki zagranicznej zatwierdzonej przez kuratorium oświaty, a nauczyciele otrzymują od dyrektora polecenie wyjazdu służbowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- W związku z wprowadzeniem centralizacji podatku VAT od 01.01.2017r w placówkach oświatowo- wychowawczych, a konkretnie Bursa w naszym przypadku - czy zobowiązani jesteśmy podpisywać tzw. porozumienia współpracy ze szkołami uczniów którzy u nas mieszkają?Proszę o podanie podstawy prawnej o ile taka obowiązuje.
- Czy dyrektor na prośbę nauczyciela musi wystawić mu skierowanie do lekarza medycyny pracy w celu starania się przez nauczyciela o urlop na poratowanie zdrowia? Jeśli tak to, kto płaci za badania, które zleci lekarz medycyny pracy? Proszę o komentarz i podstawę prawną.
- Czy nauczyciela nieobecnego w pracy (np. z powodu załatwiania ważnych spraw rodzinnych) mogą zastąpić koledzy wpisując w dziennikach zajęć zastępstwa koleżeńskie? Czy w ten sposób jedni i drudzy nie łamią prawa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe