Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Będę prowadzić od września 2022 r. publiczną szkołę podstawową jako osoba fizyczna i będziemy pracować bez karty nauczyciela, na kodeksie pracy. Czy nauczyciele specjaliści mogą być zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia w takiej szkole, czy wyłącznie na umowę o pracę? Czy w przypadku szkoły z oddziałami przedszkolnymi, gdzie w klasach I-VIII będzie około 54 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych około 34 uczniów wymiary zatrudnienia specjalistów będą wynosiły 1/4 etatu w naszej placówce?
Zgodnie z art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciele szkół publicznych niesamorządowych i szkół niepublicznych zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.). Umowa zlecenia dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
W opisanej sytuacji chodzi o powierzenie zajęć w ramach umowy zlecenia. Wymiar tych zajęć nie może więc przekraczać 4 godzin tygodniowo. Zgodnie z art. 128 § 3 pkt 2 k.p. do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Liczba godzin zajęć nie może przekroczyć 4 w tygodniu, aby podstawą ich realizacji była umowa zlecenia. Należy zaznaczyć, że do tej normy nie wlicza się innych czynności realizowanych w ramach umowy, które nie polegają na prowadzeniu zajęć bezpośrednio z uczniami lub wychowankami.
Jeśli więc wymiar zajęć specjalisty realizowanych bezpośrednio z uczniami nie będzie przekraczał 4 godzin tygodniowo, można go zatrudnić na zlecenie. W innym przypadku należy podpisać umowę o pracę.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole nie może być niższa niż:
- 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
- 1 etat - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
- 0,5 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
- 0,25 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.
Łączną liczbę etatów nauczycieli, oblicza się jako sumę ilorazów, w których dzielną jest:
- suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, i
- liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku,
- a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, określony dla tego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy art. 9a ust. 3 KN odnosi się tylko do nauczycieli? Czy może być zastosowany w przypadku, gdy intendent zostaje nauczycielem?
- Czy po zakończeniu całorocznego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi dodatkowo przysługuje urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
- Proszę o interpretację przepisu Kodeksu Pracy Art. 113. § 1.: "Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu". Czy w przypadku nauczycielki, która po nałożeniu na nią kary upomnienia przebywała od września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. 10 miesięcy na urlopie dla poratowania zdrowia, notatkę z akt osobowych usuwa się we wrześniu 2012, czy dopiero po faktycznym przepracowaniu przez nią kolejnego roku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe