Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację przepisu Kodeksu Pracy Art. 113. § 1.: "Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. Pracodawca może, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, uznać karę za niebyłą przed upływem tego terminu". Czy w przypadku nauczycielki, która po nałożeniu na nią kary upomnienia przebywała od września 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. 10 miesięcy na urlopie dla poratowania zdrowia, notatkę z akt osobowych usuwa się we wrześniu 2012, czy dopiero po faktycznym przepracowaniu przez nią kolejnego roku?
Art. 113 kodeksu pracy zdanie pierwsze, jest dość niejasnym przepisem. Zarówno orzecznictwo, jak i literatura nie ułatwia jego interpretacji. Wydawałoby się, że skoro pracownik ma przepracować nienagannie rok, to powinien faktycznie pracować.
Na chwilę obecną dominuje pogląd, że rok nienagannej pracy należy rozumieć jako rok pozostawania w stosunku pracy, w czasie którego pracownikowi nie udzielono kolejnej kary porządkowej. Okres roku należy liczyć od dnia ukarania pracownika (data pisma) bez względu na to, czy pracownik faktycznie pracuje, czy przebywa na urlopach lub innych świadczeniach przysługujących mu na podstawie przepisów prawa pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka mieści się w dwóch budynkach w 2 różnych miejscowościach. Jest to placówka całodobowa z kuchnią. Czy można przenieść pracownika obsługi- kuchni do pracy w tej drugiej placówce jeśli zachodzi taka konieczność? Czy pracownik musi wyrazić zgodę? Co w sytuacji kiedy nie wyrazi zgody?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. 9 grudnia skończył się okres zasiłkowy. 15 listopada złożył wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego. 30 stycznia otrzymaliśmy decyzję ZUS o odmowie przyznania zasiłku. Skierowaliśmy pracownika na ponowne badania kontrolne. Lekarz nie dopuścił nauczyciela do pracy. Czy w takiej sytuacji możemy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, w jakim trybie i na jakiej podstawie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 2 września 2014 r. do 01.09.2015 r. w dniu 14 maja 2015 r. urodziła dziecko. Jakie decyzje powinien podjąć dyrektor w związku z zaistniałą sytuacją?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zamierzam w szkole na poziomie Branżowej Szkoły I Stopnia od nowego roku uruchomić nowy zawód - monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Jest wielki problem zatrudnieniem nauczyciela do zajęć praktycznych. Czy osoba, która ukończyła technikum budowlane - specjalność budownictwo ogólne, posiada przygotowanie pedagogiczne( jest mgr pedagogiki). W przeszłości pracował w firmie budowlanej zajmującej się instalowaniem instalacji wodno- kanalizacyjnej, burzówki centralnego ogrzewania. Ma doświadczenie i wyraził chęć pracy z uczniami prowadząc zajęcia praktyczne. Czy powyższe kwalifikacje uprawniają do powierzenia funkcji nauczyciela zajęć praktycznych. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Konferencja rozpoczynająca rok szkolny odbędzie się 31.08. Nowi nauczyciele zatrudniani są z dniem 1.09. Jak należy odnotować ich obecność na radzie? Czy jako gości (na osobnej liście), czy jako członków rady? Czy mogą oni wtedy podejmować uchwały? (ich głos się liczy?)
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe