Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Biorąc pod uwagę art.188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016r. poz. 2138; poz.2255) proszę o wyrażenie opinii w temacie udzielania zwolnienia od pracy pracownikom na stanowisku nauczyciela w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Czy poprawnym postępowaniem pracodawcy (p. dyrektora) jest udzielanie tego zwolnienia w wymiarze godzinowym (16 godzin) nauczycielowi, ze względu na to, że nauczyciele w różne dni tygodnia mają różny wymiar godzin pracy. Tym samym wychodzi na to, że niektórzy nauczyciele korzystający z powyższego przywileju są kilka dni w roku na zwolnieniu od pracy z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pracowników jest to maksymalnie 2 dni.
Zwolnienie od pracy na podstawie art. 188 kodeksu pracy przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin (przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze). W obecnym stanie prawnym żadne przepisy nie traktują odmiennie w tym zakresie nauczycieli. Oznacza to, że nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin ma prawo wykorzystać zwolnienie od pracy również w wymiarze godzinowym.
W proponowanych zmianach Karty Nauczyciela, które mają wejść w życie w przyszłym roku, dodano art. 67e, zgodnie z którym nauczycielom będzie przysługiwało zwolnienie od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14, w wymiarze 2 dni, bez możliwości udzielania takiego zwolnienia w wymiarze godzinowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka mianowana do września 2018 zatrudniona na zastępstwo, obecnie mam dla niej cały etat pedagoga i zatrudniłam ją przez mianowanie wpisując, wpisałam jej ,że jest zatrudniona na stanowisku nauczyciela, czy może powinnam wpisać na stanowisku pedagoga? w mojej szkole stanowisko pedagoga nie jest pewne , co jest korzystniejsze dla nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie procedura awansu zawodowego dla nauczycieli, którym przepisy pozwalają na skrócenie stażu na nauczyciela mianowanego (z tytułem doktora+3 lata pracy na uczelni i z dorobkiem + 5 lat pracy). Interesuje mnie czy zatrudniając taką osobę od razu przystępuje ona do realizacji skróconego stażu (1 rok 9 mies.) czy też powinni oni przepracować te 2 lata "karencji", których normalnie wymaga się od nauczycieli awansujących w normalnym trybie?
- Jesteśmy szkołą która zostanie zlikwidowana z końcem sierpnia 2019r. Wszystkim uczniom została zapewniona nauka w sąsiedniej szkole tam tez część nauczycieli otrzyma nowy stosunek pracy. w związku z tym mam pytania:
Czy z nauczycielem który spełnia warunki na świadczenie kompensacyjne lub ma prawo do emerytury dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy? Czy z nauczycielem który ma 15 letni staż pracy i jest osobą chronioną przez związki zawodowe dyrektor tamtej szkoły musi nawiązać nowy stosunek pracy?
Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
- Czy w sytuacji redukcji oddziałów w szkole dyrektor ma prawo dać pierwszeństwo zatrudnienia nauczycielowi posiadającemu prawa emerytalne?
Emeryt ma zaplanowane 22 godz a dwoje nauczycieli z dwudziestoletnim stażem pracy pozostaje na godzinach.
Jakie przepisy regulują te kwestię?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe