Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Interesuje mnie procedura awansu zawodowego dla nauczycieli, którym przepisy pozwalają na skrócenie stażu na nauczyciela mianowanego (z tytułem doktora+3 lata pracy na uczelni i z dorobkiem + 5 lat pracy). Interesuje mnie czy zatrudniając taką osobę od razu przystępuje ona do realizacji skróconego stażu (1 rok 9 mies.) czy też powinni oni przepracować te 2 lata "karencji", których normalnie wymaga się od nauczycieli awansujących w normalnym trybie?
W obecnym stanie prawnym okres stażu na stopień nauczyciela mianowanego może zostać skrócony tylko w ściśle określonych prawem warunkach. Przez staż zgodnie z przepisem ustawy rozumie się okres zatrudnienia nauczyciela w szkołach, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach rozdziału 3a ustawy. Zgodnie z przepisami ustawy nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Natomiast w myśl art. 9c ust 2 KN nauczyciel kontraktowy lub mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 ww. ustawy i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy. Wniosek o skrócenie stażu powinien mieć formę pisemną. Art. 9a 3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Oznacza to, że nauczycielowi, o którym mowa w pytaniu dyrektor może skrócić staż, ale okres pomiędzy nadaniem ostatniego stopnia, a rozpoczęciem stażu musi być zachowany. Art. 9d. 4. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Podstawa prawna: Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. art. 3 ust. 3, rozdział 3a, w tym art. 9a ust. 3, in.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy wypłacić nauczycielowi wynagrodzenie za nadgodzinę doraźnego zastępstwa za nauczyciela, który był obecny w pracy, ale w tym dniu wyjechał na wycieczkę z klasą? Czy takie wynagrodzenie nie przysługuje, gdyż był obecny i powinno to być zastępstwo koleżeńskie?
- Czy nauczycielowi przenoszonemu na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole należy wystawić świadectwo pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim od 5 lipca 2011 r. do 21 listopada 2011 r. (140 dni) i dodatkowym od 22 listopada 2011 r. do 5 grudnia 2011 r., mogła złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu z dniem 1 września 2011 r. na stopień nauczyciela mianowanego, jeśli tak to czy powinna złożyć wniosek o przedłużenie stażu po powrocie do pracy?
Proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuje.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w Przedszkolu Publicznym, w którym powołany jest manadzer, ja sprawuję funkcję wicedyrektora i zajmuję się głównie sprawami pedagogicznymi. W tym roku chciałabym rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Czy w mojej sytuacji istnieją jakieś inne przepisy regulujące sposób przebiegu stażu i jego zakończenie?
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe