Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę przystąpić do konkursu na dyrektora szkoły, w której pracuje moja żona, jako nauczyciel (zatrudniona na podstawie mianowania). Czy związku z powyższym mogę napotkać na trudności prawne na konkursie, lub jako nowy dyrektor?
Nie ma przeszkód prawnych do tego, aby dyrektorem szkoły był małżonek nauczyciela w niej zatrudnionego. Jedynie w przypadku pracowników samorządowych, czyli pracowników administracji i obsługi szkół, istnieje taki zakaz, wynikający z ustawy o pracownikach samorządowych.
O ile na konkursie nie powinny się pojawić żadne problemy z tym związane, o tyle już w trakcie wykonywania obowiązków dyrektora podległość służbowa małżonków może stanowić źródło nieporozumień wśród nauczycieli (przydział godzin, plan lekcji, dodatki motywacyjne, nagrody, itp.). Główne zatem problemy, jakie napotkać może dyrektor, którego żona jest nauczycielem w tej samej szkole, to te natury moralnej.
MEN wskazuje również na problem postępowań związanych z awansem zawodowym nauczycieli. Dyrektor spokrewniony z nauczycielem nie może zasiadać w komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej dla takiego nauczyciela, ponieważ zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, pracownik organu administracji publicznej (tu dyrektor) podlega wyłączeniu od udziału w postępowaniu w sprawie swego małżonka oraz krewnych i powinowatych do drugiego stopnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz, 5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni. Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem? CHODZI O TO CZY ZACHOWANA JEST ZASADA RÓWNOŚCI ZATRUDNIENIA. Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie wzoru przykładowych kryteriów pracowników niepedagogicznych w szkole do zwolnienia
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy podczas remontu w szkole mogę płacić dodatek sprzątaczce
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ksiądz uczący religii w zespole szkół - czy może przejść na świadczenie kompensacyjne jeżeli: w roku 1974 ukończył szkołę średnią, w latach 1974-1982 studiował na Politechnice, którą ukończył 1982 roku, natomiast pracę magisterską obronił
17 lutego 1984.
W okresie od ukończenia studiów (do 31.08.1984 roku) pracował w Zakładzie Przemysłu Skórzanego. 1 września 1984 roku wstąpił do seminarium, które ukończył 14 czerwca 1989 roku. Od 1 września 1989 roku pracował jako katecheta w publicznych szkołach w pełnym wymiarze czasu pracy.
Obecnie od 1 marca 2013 roku do 28 lutego 2014 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
Stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Ksiądz urodzony 31 sierpnia 1955 roku. Proszę o podpowiedź czy może starać się o ww. świadczenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe