Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z USTAWĄ z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych  świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące...

PORADA PRAWNA

13 stycznia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Ksiądz uczący religii w zespole szkół - czy może przejść na świadczenie kompensacyjne jeżeli: w roku 1974 ukończył szkołę średnią, w latach 1974-1982 studiował na Politechnice, którą ukończył 1982 roku, natomiast pracę magisterską obronił 17 lutego 1984. W okresie od ukończenia studiów (do 31.08.1984 roku) pracował w Zakładzie Przemysłu Skórzanego. 1 września 1984 roku wstąpił do seminarium, które ukończył 14 czerwca 1989 roku. Od 1 września 1989 roku pracował jako katecheta w publicznych szkołach w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie od 1 marca 2013 roku do 28 lutego 2014 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Stan zdrowia nie pozwala na powrót do pracy. Ksiądz urodzony 31 sierpnia 1955 roku. Proszę o podpowiedź czy może starać się o ww. świadczenie?

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych  świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki: 
1) osiągnęli wiek, o którym mowa w ust. 3;
2) mają okres składkowy i nieskładkowy w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "ustawą o emeryturach i rentach z FUS", wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć;
3) rozwiązali stosunek pracy.

 

Nauczyciel opisany w pytaniu warunek pierwszy spełnia, ponieważ ukończył 55 lat - w latach 2009-2014. Warunek trzeci spełni w momencie zdecydowania się na przejście na świadczenie rozwiązując stosunek pracy. 

Warunek drugi spełni, jeżeli okres składkowy i nieskładkowy wyniesie co najmniej 30 lat. 

Zgodnie z przepisami USTAWY z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, okresami nieskładkowymi są m.in. okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Nauczyciel studiował na Politechnice 6 lat. Okres ten prawdopodobnie jest dłuższy niż wówczas przewidywał to program studiów. Należy zatem zaliczyć nauczycielowi tylko tyle lat, ile przewidywał program. Będzie to więc prawdopodobnie 4 lub 5 lat.

Okresy składkowe - zatrudnienie - to praca w Zakładzie Przemysłu Skórzanego oraz praca w szkołach. Praca w szkołach to 25 lat, nastomiast należy dokładnie obliczyć okres zatrudnienia w ZPS. W sumie okresy składkowe i nieskładkowe (studia i praca) muszą wynieść co najmniej 30 lat.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT