Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
Nauczyciel korzystający z urlopu bezpłatnego na podstawie art. 17 KN, po jego zakończeniu wraca do pracy w wymiarze zajęć, który wynika z umowy o pracę lub aktu mianowania oraz na to samo stanowisko. Przy tym o zajmowanym stanowisku stanowi wymiar pensum (np. 18 godzin), a nie nauczany przedmiot, choć godziny muszą zostać przyznane zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami (wyrok SN z dnia 5 lutego 2002 r., I PKN 849/00, OSNP-wkł. 2002, nr 18, poz. 5). Nauczyciel zajmuje więc stanowisko nauczyciela szkoły danego typu – np. nauczyciela szkoły podstawowej, a nie nauczyciela konkretnego przedmiotu. Ponieważ edukacja wczesnoszkolna oraz matematyka są nauczane w ramach tego samego 18-godzinnego pensum, o przydziale konkretnych zajęć (także innych niż prowadzone przed urlopem bezpłatnym) decyduje dyrektor, mając na względzie potrzeby szkoły i kwalifikacje nauczyciela. W takim przypadku nie dojdzie do zmiany stanowiska pracy. Jeśli dyrektor nie będzie dysponował godzinami zgodnie z wymiarem zatrudnienia nauczyciela, za pozostałe będzie zobowiązany wypłacać nauczycielowi wynagrodzenie za przestój (art. 80 i art. 81 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel do 29.06.2012 r. przebywa na urlopie zdrowotnym. W czerwcu zostanie skierowany na badania lekarskie. Ze względu na stan zdrowia nie otrzyma zgody na dalszą pracę jako nauczyciel. Nadmieniam, że nabył on prawa do emerytury. Moje pytanie: czy możemy nauczycielowi udzielić urlop za 2012 r. (lipiec, sierpień) i następnie rozwiązać umowę w związku z przejściem na emeryturę - na wniosek nauczyciela od 01.09.2012 r. czy nalezy wysłać nauczyciela na emeryturę z dniem 01.07.2012r. Z jaką datą powinien zostać złożony wniosek o rozwiązanie umowy o pracę przez nauczyciela - 30.06.2012 r. czy 31.08.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektorowi szkoły, który musi pracować w dwóch budynkach oddalonych od siebie przysługuje ryczałt za dojazdy służbowe? Jakie są zasady jego przyznawania?
Podobna sytuacja jest w przypadku pracownika administracji, który jest zobowiązany dojeżdżać do Zespołu Obsługi Szkół w celu przekazywania dokumentacji szkolnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana zrezygnowała z pracy w przedszkolu za wypowiedzeniem, jej stosunek pracy kończy się z dniem 31.08.2017. Ze względu na trudności kadrowe z dniem 1.09.2017 chcemy zatrudnić tą nauczycielkę na czas określony w zastępstwie za inną n-lkę w wymiarze 15/25. Czy przepisy prawa oświatowego pozwalają na takie rozwiązania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nasze gimnazjum zostaje włączone do szkoły podstawowej (gimnazjum i szkoła podstawowa dotychczas ma dwóch odrębnych dyrektorów są to dwie niezależne od siebie szkoły) czy powinienem wydać świadectwa pracy nauczycielom, którzy od 1 września nie będą mieć godzin już w gimnazjum tylko w szkole podstawowej? Czy nie mam takiego obowiązku? Nauczycielka X w gimnazjum ma umowę na 15/21 etatu na czas nieokreślony. Otrzymała informację do teczki, że z dniem 1 września staje się nauczycielem szkoły podstawowej i z przydziału już wiem, że w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie mieć żadnej godziny w oddziale gimnazjalnym tylko godziny w szkole podstawowej. Jeśli mam obowiązek wydania świadectwa z gimnazjum to proszę o podstawę prawną. Kolejny przypadek to nauczycielka ma umowę na rok (1.09.16r. - 31.08.17r.) na 4/18, czy powinienem wydać świadectwo jeśli wiem, że od 1 września będzie nadal mieć te 4/18 w oddziale gimnazjalnym, ale już z innym pracodawcą? Czy kolejną umowę powinien zawrzeć już dyrektor szkoły podstawowej z tą osobą ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica obsługi z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym jest zatrudniona od 1 sierpnia 2002 r. na czas nieokreślony, w wymiarze 1 etatu:
- 10 września 2019 r. urodziła dziecko,
- w okresie od 10 września 2019 r. do 27 stycznia 2020 r. przebywała na urlopie macierzyńskim,
- od 28 stycznia 2020 r. do 7 września 2020 r. przebywała na urlopie rodzicielskim,
- od 1 października 2020 r. do 31 sierpnia 2023 r. przebywa na urlopie wychowawczym.
Dnia 1 września 2023 r. pracownica wraca do pracy. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownicy za rok 2019, 2020, 2021, 2022, 2023? W związku z tym, że pracownicy przysługuje dodatkowy urlopu wypoczynkowego z tytułu posiadanego stopnia niepełnosprawności czy urlop przechodzi na kolejne lata? Który urlop, czy wypoczynkowy, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy jest udzielany, jako pierwszy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe