Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co grozi za niewysłanie pracownika na urlop do końca września?
Prawo pracy gwarantuje każdemu pracownikowi, świadczącemu pracę na podstawie stosunku pracy, prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Nieudzielenie zaległego urlopu w terminie do końca września, jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone jest karą grzywny.
Prawa do urlopu nie można się zrzec
Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, co oznacza, że złożenie oświadczenia przez pracownika, w którym zrzeka się prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok, bardzo często za sugestią pracodawcy, jest z mocy prawa nieważne.
Urlop musi być udzielony pracownikowi w naturze. Wypłata ekwiwalentu pieniężnego w miejsce urlopu udzielonego w postaci płatnego zwolnienia od wykonywania pracy jest dopuszczalna tylko w sytuacjach przewidzianych prawem.
Zasadą natomiast jest udzielanie urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.
Terminy wykorzystywania urlopu na dany rok ustala się w planie urlopów, który pracodawca podaje do wiadomości pracowników, a jeżeli takiego planu się nie tworzy – w terminie uzgodnionym indywidualnie z pracownikiem.
Pracodawca, który sporządza plan urlopów, powinien uwzględnić w nim również termin wykorzystania zaległego urlopu. Gdy pracownik nie wykorzystał urlopu w danym roku kalendarzowym, np. z powodu długotrwałej choroby lub jego przesunięcia, niezależnie od tego, czy przesunięcie nastąpiło z inicjatywy pracownika czy pracodawcy, wówczas niewykorzystany urlop przechodzi na rok następny i od 1 stycznia następnego roku staje się urlopem zaległym.
Urlop zaległy
Pracodawca ma obowiązek udzielenia zaległego urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Termin ten jest zachowany, jeżeli pracownik rozpocznie wykorzystywanie zaległego urlopu przynajmniej 30 września danego roku.
Przykład 1
Pracownica, zajmująca stanowisko sekretarki w szkole, była nieobecna w pracy z powodu choroby od 15 lipca 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. W planie urlopu pracownica miała wykorzystać 15 dni urlopu w sierpniu 2013 r. Zaległy urlop za rok 2013 w wymiarze 15 dni musi wykorzystać do 30 września 2014 r. Złożyła więc wniosek o udzielenie jej tego urlopu w okresie od 30 września do 18 października 2014 r. Rozpoczęcie urlopu zaległego 30 września uznaje się za wykorzystany w terminie.
Termin wykorzystania zaległego urlopu zależy od indywidualnych ustaleń między pracodawcą a pracownikiem, co oznacza, że pracownik nie może samodzielnie ustalić sobie takiego terminu i bez zgody pracodawcy wykorzystać urlop.
Nieudzielenie zaległego urlopu w terminie podlega grzywnie
Wyjątek od wskazanych zasad ustalania terminu urlopu dotyczy czterech dni urlopu na żądanie. Udziela się je w terminie żądanym przez pracownika. W tym przypadku pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, chyba, że zachodzą szczególne przyczyny.
Często jednak się zdarza, że pracownicy nie składają wniosków o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego w przepisowym terminie. Natomiast przepisy prawa pracy uznają nieudzielenie zaległego urlopu w terminie do końca września za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co zagrożone jest karą grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Urlop bez wniosku pracownika
Przepis art.168 k.p. jest tak skonstruowany, że skorzystanie z urlopu do końca września następnego roku nie jest obowiązkiem pracownika. Natomiast z przepisu tego wynika obowiązek pracodawcy udzielenia pracownikowi w tym terminie zaległego urlopu wypoczynkowego. Stwarza to w praktyce wiele problemów, gdyż pracodawca nie może udzielić pracownikowi zaległego urlopu bez jego wniosku, a nieudzielenie urlopu w tym terminie naraża pracodawcę na odpowiedzialność za wykroczenia.
Zgodnie ze stanowiskiem niektórych specjalistów prawa pracy oraz Państwowej Inspekcji Pracy (pismo nr GNP-110-4560-46/07/PE), pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.
Dlatego zagadnieniem tym wielokrotnie zajmował się Sąd Najwyższy. W wyroku z 2 września 2003 r. (I PK 403/02, OSNP 2004/18/310) Sąd Najwyższy uznał, że w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie w przywołanym przepisie.
Natomiast w wyroku z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05) SN stwierdził, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy nawet wtedy, gdy ten nie wyraża na to zgody. Wskazał, że przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego mają charakter bezwzględnie obowiązujący i to w odniesieniu do obu stron stosunku pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu w określonym wymiarze i terminie, a pracownik nie może zrzec się prawa do niego i odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami.
Przykład 2
Pomimo pism do pracownika o złożenie wniosku o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2012, pracownik takiego wniosku nie złożył. W związku z tym pracodawca zdecydował o wysłaniu pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. O swojej decyzji poinformował pracownika na piśmie, w którym wskazał termin wykorzystania urlopu. Pomimo tego pracownik stawił się w trakcie trwania urlopu do pracy, w tej sytuacji pracodawca nie dopuści go do wykonywania pracy.Gdy pracownik odmawia - można ukarać go karą porządkową
Należy pamiętać, że gdy pracownik odmawia bez ważnego powodu pójścia na zaległy urlop wypoczynkowy może być ukarany karą porządkową, a nawet może to stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania z nim umowy o pracę.
Przedawnienie prawa do urlopu
Nieudzielenie urlopu do końca trzeciego kwartału następnego roku kalendarzowego nie powoduje utraty prawa do tego urlopu. Roszczenie o urlop przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Po upływie tego okresu pracownik nie może skutecznie dochodzić udzielenia zaległego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uprzejmie proszę o pomoc w rozwiązaniu następującej sprawy: pracownik obsługi ma zaległy urlop wypoczynkowy i ciągle odkłada jego wykorzystanie. Czy jest taka możliwość by dyrektor wysłał pracownika bez jego zgody na zaległy urlop?Jeżeli tak to bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w placówce nieferyjnej wykorzystał 5 dni urlopu ( z tego 4 dni jako urlop na żądanie ) w trakcie roku szkolnego. Czy dopuszczalne jest "odrobienie" tych dni w rozliczeniu godzinowym (w sumie jest to ponad 18 godzin, a więc ponad pensum ) na zajęciach po południu np. w ramach pracy internatu, wycieczek,? Czy raczej powinno się to odbyć na zasadzie wydłużenia pracy tego nauczyciela z wychowankami o odpowiedni czas we wakacje z uwzględnieniem zasady 5-dniowego tygodnia pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który realizuje 18/18 np. j. polskiego i 2/26 świetlicy podlega pod wyliczanie łączonego pensum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- Czy nauczyciel (będący emerytem), który przedłożył zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może korzystać z obniżonego pensum i urlopu w celu wyjazdu na leczenie sanatoryjne?
Czy może uzyskać zgodę na dodatkowe zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe