Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
cyt. poprzedniego zapytania "Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny? Z jednej strony dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, ani uzasadniania ewentualnej odmowy, z drugiej zaś przepisy nie regulują długości urlopu bezpłatnego, a dyrektor nie może udzielić nauczycielowi takiego urlopu w czasie innym (dodatkowym) niż wnioskowany (art. 68 ust. 1 KN, art. 174 § 1 KP). Dyrektor może rozważyć uzależnienie udzielenia urlopu pod warunkiem przedłużenia przez nauczyciela wniosku do dnia 31 sierpnia. Jeśli natomiast urlop zostanie udzielony do dnia 30 czerwca, w feryjnej szkole samorządowej nauczyciel będzie uprawniony do urlopu wypoczynkowego i wynagrodzenia urlopowego w lipcu i sierpniu (art. 64 ust. 1 i art. 67 KN). Natomiast w przypadku zatrudnienia na podstawie KP lub w przedszkolu samorządowym, urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w części proporcjonalnej do okresu przepracowanego od lipca do grudnia (art. 64 ust. 3 KN w zw. z art. 1552 §1 pkt 1 KP)." Ad. wcześniejszej Państwa odpowiedzi: Proszę o sprecyzowanie czy urlop nauczyciela zatrudnionego na podstawie KN przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny i jak to się ma do sprawy przedstawionej powyżej. Dodam iż nauczyciel w roku szkolnym 2015/16 był zatrudniony na całym etacie w naszej szkole (placówka feryjna). Czy mimo tego iż nie przepracuje u nas okresu od IX.2016 - VI.2017 nabędzie prawo do urlopu i wynagrodzenia w miesiącach VII i VIII. Jeśli tak to prawo do urlopu za ile dni 56 czy 42? A co ze świadczeniem urlopowym?
Nauczyciel feryjnej szkoły samorządowej korzysta z urlopu w okresie ferii i w czasie ich trwania – po zakończeniu urlopu bezpłatnego w dniu 30 czerwca przez 62 dni kalendarzowe od dnia 1 lipca do 31 sierpnia z prawem do wynagrodzenia urlopowego - bez względu na to czy wcześniej pracowałw tym roku (art. 64 ust. 1 i art. 67 KN). Prawo do urlopu nauczyciel nabywa 1 stycznia na rok kalendarzowy (art. 65 KN). Świadczenie urlopowe zależy od okresu przepracowanego w danym roku szkolnym (art. 53 ust. 1a KN), a więc nie będzie przysługiwało za okres urlopu bezpłatnego od dnia 1 września 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. tylko za 2 miesiące – lipiec i sierpień 2017 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Czy można i w jaki sposób (jak powinno się postąpić po kolei i jakie dokumenty wręczyć - wypowiedzenia zmieniające, aneksy do umów?) przenieść nauczyciela na inne stanowisko (w tej samej szkole) w następujących przypadkach, biorąc pod uwagę, że nauczyciel najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na to przeniesienie: 1. nauczyciel mianowany - przeniesienie z wychowawcy świetlicy na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 2. nauczyciel mianowany lub dyplomowany - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 3. nauczyciel kontraktowy - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na wychowawcę świetlicy. Czy zamiar przeniesienia należy skonsultować ze związkami zawodowymi (jaka jest podstawa prawna?), a jeśli tak, to w którym momencie - czy po pisemnej odmowie (braku zgody nauczyciela) czy przed?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Bardzo proszę o zajęcie stanowiska czy nauczyciel z wymienionymi poniżej kwalifikacjami może prowadzić zajęcia z etyki w klasach I-III i IV-VIII: 1. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych dla nauczycieli "Filozofia w szkole" Instytut Filozofii i Socjologii PAN. "Program obejmuje 220 godz. warsztatów, seminariów i wykładów w oparciu o materiały m. in. Uniwersytetu w Amsterdamie. Materiały te pozwalają na prowadzenie ćwiczeń z zakresu krytycznego i twórczego myślenia, etyki, estetyki i filozofii społecznej w szkole podstawowej i średniej". 2. Studium specjalne socjoterapii. 3. Studium przedmiotowo - metodyczne dla nauczycieli, kierunek: nauczanie początkowe. 4. Studia magisterskie w zakresie pedagogiki.
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania wykorzystał 182 dni zwolnienia lekarskiego. Następnie ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy do 27.08.2017r .W sierpniu nauczyciel uzyskał orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia na kolejne 12 miesięcy (od 28.08.2017r). Dyrektor udzielił urlopu zdrowotnego zgodnie z orzeczeniem. Czy postąpił prawidłowo? A jeśli nie, to w jaki sposób może odwołać przyznany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (z powodów organizacyjnych szkoły). Czy należy się odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe