Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (z powodów organizacyjnych szkoły). Czy należy się odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jaka jest podstawa prawna?
Prawo do odprawy jest uzależnione od dotychczasowego wymiaru zatrudnienia. Nauczycielowi, który pracował na pełen etat na umowę o pracę na czas nieokreślony, odprawa przysługuje bez względu na liczbę pracowników placówki i jest uzależniona od stażu pracy u tego pracodawcy – przysługuje w wysokości: 1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; 2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat; 3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat, a samą podstawę odprawy wylicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy (art. 20 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.). Jeśli natomiast nauczyciel pracuje na część etatu, samo prawo do odprawy jest uzależnione od łącznej liczby pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Odprawa przysługuje tylko, jeśli placówka zatrudnia łącznie co najmniej 20 pracowników, a jej wysokość jest uzależniona od stażu, a wysokość jest ustalana na zasadach przedstawionych powyżej; prawo do odprawy nie przysługuje nauczycielowi niepełnoetatowemu, gdy placówka zatrudnia mniej niż 20 osób (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu dla 2 nauczycielek, które przebywały do 31.12.2020 r na urlopach uzupełniających (po rocznych urlopach dla poratowania zdrowia).
Nieobecność Pań przedłużyła się w związku ze zwolnieniami lekarskimi, kwarantannami, izolacja domową i w końcu tegorocznymi feriami.
Pytanie 1. Pani A.
08.12–14.12.2020 – zwolnienie lekarskie
10.12–03.2021 – zwolnienie ze szpitala (w tym 10.12–17.12.2020 r. pobyt w szpitalu)
04.12–13.12. – kwarantanna
04.12–06.12. – kwarantanna
04.12–19.12. – izolacja domowa
Pytanie 2. Pani B.
30.12–14.12. 2020 r. – kwarantanna
30.12–31.12. – kwarantanna
01.01.2021–10.01.2021 – izolacja domowa
po 10.01. 2021 – możliwe zwolnienie lekarskie
Jak rozpisać Paniom urlopy?
Czy tegoroczne ferie mogą być rozliczone w skali roku 2021 czyli do 31.08.2021 r.?
Czy też obie Panie muszą z nich skorzystać teraz czyli wydłużenie dni po feriach i o ile?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może przedłużyć kadencję dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole (nie oddział przedszkolny tylko przedszkole ), szkoła podstawowa i gimnazjum do 2019 roku wg przepisów wprowadzających reformę oświaty? Podjęto uchwałę o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej 8 letniej. Co w przypadku jeżeli jeszcze jest przedszkole w zespole. Czy może być przedłużona kadencja dyrektora do 2019 roku?
- Czy nauczyciel po pedagogice specjalnej ma kwalifikacje do pełnienia roli nauczyciela wspomagającego ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi (intelektualna w stopniu lekkim i afazja)?
- Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów!
Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, któremu ograniczyłam dodatek motywacyjny z 5% na 4% czuje się bardzo pokrzywdzony i wystosował do mnie jako dyrektora pismo z zapytaniem na jakiej podstawie został obniżony dodatek. W mojej placówce obowiązują tzw. arkusze samooceny nauczyciela, którego to wspomniany nauczyciel nie przedstawił dyrektorowi, a zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej w sprawie Nadzoru Pedagogicznego nauczyciel jest zobligowany do wypełniania takiego dokumentu 2 razy do roku (luty, czerwiec). Czy powinnam odpowiadać na takie pismo - gdyż w dokumencie który otrzymał nauczyciel jest podana podstawa przyznania takiego dodatku, bez uzasadnienia jego przyznania i bez podstaw prawnych do odwołania się od decyzji dyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe