Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy burmistrz powinien zatwierdzić dyrektorowi jego godziny zastępstw doraźnych? Zażądał tego od dyrektora za okres całego roku.
Na podstawie art. 35 ust. 2a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.), przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. W związku z kierowaniem szkołą, decyzję o przydziale godzin doraźnych zastępstw innemu nauczycielowi lub ewentualnie sobie, podejmuje dyrektor (art. 7 ust. 1 KN). Zgoda organu prowadzącego jest wymagana jedynie, gdy dyrektor ma realizować godziny ponadwymiarowe w więcej niż jednym oddziale (art. 42 ust. 6a KN). Natomiast przepisy KN nie wymagają jej uzyskania w żadnej formie (w tym zatwierdzenia, czy przydzielenia) przez organ prowadzący, który może skontrolować realizacje tych zajęć przez dyrektora w aspekcie finansowania zadań szkoły ze środków publicznych – art. 57 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Prawdopodobnie organ prowadzący wywodzi swoje stanowisko związane z realizowaniem zadań z zakresu prawa pracy wobec dyrektora (art. 10 ust. 1 pkt 6 PO).
Natomiast gdyby przyjąć pogląd organu prowadzącego, dyrektor nie byłby w stanie zapewnić uczniom co najmniej opieki, gdyby okazało się, że ze względów kadrowych nie może przydzielić innemu nauczycielowi doraźnego zastępstwa zazwyczaj wynikającego z potrzeby chwili, gdy jednocześnie z dowolnego powodu nie uzyskałby "zatwierdzenia" możliwości jego realizacji przez siebie. Z tych względów wydaje się, że zatwierdzanie godzin doraźnych zastępstw dyrektora jest nieprawidłowe, skoro ustawodawca nie przewidział regulacji analogicznej do realizowania przez dyrektora godzin ponadwymiarowych, z uwagi na ich odmienny charakter.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy gmina może żądać od nas (niepubliczna szkoła podstawowa) zwrotu dotacji za poprzedni rok, motywując to tym, że w planie budżetu uwzględniono wyższą kwotę dotacji, a po przeliczeniu budżetu okazało się, że kwota dotacji jest mniejsza? Do 15 stycznia 2013 r. przedłożyliśmy gminie rozliczenie dotacji za ubiegły rok, z którego wynika, że dotacja została wykorzystana. W lutym otrzymaliśmy wezwanie do zwrotu różnicy dotacji. Nadmieniam, iż nie posiadamy takiej kwoty i nie możemy też kwoty tej zwrócić z dotacji za rok 2014. Wójt żąda zwrotu dotacji i wydał odpowiednie decyzje administracyjne.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła, w której zorganizowane są oddziały przedszkolne (także dla dzieci 4- i 5- letnich) powinna być placówką nieferyjną? W szkole przez 12 miesięcy pracują wychowawcy zespołów pozalekcyjnych - szkoła szpitalna. Będziemy zmieniać statut i zastanawiamy się nad wprowadzeniem zapisu o nieferyjności.
- Czy na świadectwie szkolnym należy wpisać w miejscu przeznaczonym na zajęcia dodatkowe adnotację dotyczącą wychowania do życia w rodzinie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy koniecznym jest dzielenie na grupy zaawansowania przy nauce języka obcego w kl. IV-VI w szkole podstawowej, jeżeli wszyscy uczniowie uczą się tego języka od pierwszej klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia rewalidacyjne z uczniem z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym uczęszczającym do gimnazjum ogólnodostępnego może realizować pedagog szkolny w ramach swoich obowiązków?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe