Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy czynnemu nauczycielowi pobierającemu emeryturę (bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy po wieku 55 lat, 30 latach pracy w tym przy tablicy), po rozwiązaniu przez pracodawcę stosunku pracy na mocy z art. 20 KN również należą się stosowne odprawy?
Tak, nauczycielowi zatrudnionemu przez mianowanie należy przyznać odprawę, jeśli rozwiązanie umowy następuje w trybie art. 20. Karta Nauczyciela art. 20. 1.
Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Czy należy wypłacić "trzynastkę" za rok 2015 nauczycielce przedszkola (placówka nieferyjna), która została zatrudniona 01.09.2015r. na czas zastępstwa za nauczyciela nieobecnego(urlop macierzyński)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W 2006 r. nauczycielka przeszła na emeryturę z Karty Nauczyciela. Jako emeryt podjęła pracę w Starostwie Powiatowym, gdzie zajmowała się oświatą. Zawiesiła częściowo emeryturę i pobierała również wynagrodzenie z umowy o pracę (ze starostwa). W 2011 roku otrzymała od pracodawcy (dyrektora szkoły) pismo z informacją, że nie może korzystać z funduszu socjalnego szkoły i starostwa jednocześnie. Interpretacje prawne w tym temacie wskazują, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta. W tej sprawie wypowiedział się Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o opinię prawną w następującej kwestii: 1. Czy były pracownik szkoły mógł korzystać jednocześnie/podwójnie z funduszu świadczeń socjalnych (szkoły i Starostwa Powiatowego)?; 2. Po zakończeniu pracy w Starostwie Powiatowym, z którego funduszy socjalnego emeryt- były pracownik będzie mógł korzystać (szkoły czy Starostwa Powiatowego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym i dyrektorem niepublicznego przedszkola. Chcę zatrudnić do pomocy np. dyrektora ds. administracji. Czy osoba na tym stanowisku musi mieć limit wynagrodzenia tak jak zwykły dyrektor? Czy zatrudniając tę osobę, ja jako dyrektor dalej mam prawo do wynagrodzenia z dotacji „rocznego limitu” dyrektora?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe