Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W 2006 r. nauczycielka przeszła na emeryturę z Karty Nauczyciela. Jako emeryt podjęła pracę w Starostwie Powiatowym, gdzie zajmowała się oświatą. Zawiesiła częściowo emeryturę i pobierała również wynagrodzenie z umowy o pracę (ze starostwa). W 2011 roku otrzymała od pracodawcy (dyrektora szkoły) pismo z informacją, że nie może korzystać z funduszu socjalnego szkoły i starostwa jednocześnie. Interpretacje prawne w tym temacie wskazują, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta. W tej sprawie wypowiedział się Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o opinię prawną w następującej kwestii: 1. Czy były pracownik szkoły mógł korzystać jednocześnie/podwójnie z funduszu świadczeń socjalnych (szkoły i Starostwa Powiatowego)?; 2. Po zakończeniu pracy w Starostwie Powiatowym, z którego funduszy socjalnego emeryt- były pracownik będzie mógł korzystać (szkoły czy Starostwa Powiatowego)?
Zgodnie z art. 53 ust. 2 Karty Nauczyciela, dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
Z opisanej sytuacji wynika, ze nauczycielka przez cały okres zatrudnienia w Starostwie pozostawała emerytem szkoły - pobierała emeryturę i od jej wysokości powinien być naliczany w szkole odpis. W praktyce szkolnej bardzo często zdarza się, ze nauczyciel będący emerytem pobiera świadczenia socjalne w szkole, z której odszedł na emeryturę - jako emeryt i w innym miejscu pracy (najczęściej jest to inna szkoła) - jako pracownik. Po zakończeniu dodatkowego zatrudnienia, nauczyciel pozostaje juz tylko emerytem w swojej szkole (ten status nigdy nie ustał).
Dzieje się tak dlatego, ze przywołaną uchwałę Sądu Najwyzszego nie do końca da się odnieść do przypadków takich, jak opisany w pytaniu. Przepisy dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są tak ogólne, ze powoduje to pojawianie się wielu, często skrajnie róznych interpretacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi pełnienia funkcji wychowawcy klasy? Jeśli tak to w jakich okolicznościach/przyczynach może to zrobić?
- Nauczycielowi w macierzystej szkole zostało przydzielonych 12 godzin, wykazano do uzupełnienia w innej szkole 6 godz. Na wakacie została 1 godzina w macierzystej szkole, w której posiada etat. Czy można na podstawie aneksu do Arkusza Organizacyjnego przydzielić mu tę 1 godz. i wykazywać jako ponadwymiarową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący placówki oświatowe w naszej gminie obniżył od 1 września dodatek funkcyjny i motywacyjny dyrektorom o 50%. Dowiedzieliśmy się o tym podpisując przelew płac nauczycieli. Wcześniej nikt nie rozmawiał z nami o takich posunięciach. Nie przedstawiono nam wymiarów uposażeń i dodatków od 1 września, nie podpisywaliśmy żadnych dokumentów. Jak wygląda to prawnie? Wiemy, że powinniśmy otrzymać trzymiesięczne wypowiedzenie warunków umowy dotyczących dodatku funkcyjnego. Czy obniżenie dodatku motywacyjnego o 50% nie powinno być oparte argumentami. Mamy wyróżniające oceny pracy na stanowisku dyrektora, nie otrzymaliśmy żadnej nagany ani uwagi negatywnej dotyczącej naszej pracy. Jak wygląda sytuacja odwoławcza od takiej decyzji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Sprzątaczka jest zatrudniona w szkole na czas określony od 1.10.2017 r. do 31.08.2018 r. Pracownica chce rozwiązać umowę za wypowiedzeniem z dniem 31.03.2018 r. Jaki okres wypowiedzenia będzie ją obowiązywać 2 tygodnie, czy 1 miesiąc?
A gdyby wypowiedziała umowę z dniem 24.03.2018 r. To jaki okres wypowiedzenia by ją obejmował?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dniu urlopu okolicznościowego nauczycielowi wypłaca się nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe