Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dni wielki czwartek (29.03), wielki piątek ( 30.03) oraz wtorek po świętach (3.04) są dniami wolnymi dla nauczyciela. Czy np. nauczyciele mogą mieć wskazane przyjście do pracy w celu uzupełnienia dokumentacji?
Przerwy świąteczne (zimowa i wiosenna) to dni wolne od nauki, ustalone przez MEN w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego. Czas pracy nauczycieli oraz okresy urlopów wypoczynkowych regulują przepisy Karty Nauczyciela. Zgodnie z art. 64 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Natomiast na podstawie art. 42 ust. 2 KN, w ramach czasu pracy (nie więcej niż 40 godzin tygodniowo) oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum),
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z dodatkowych środków przyznanych na dzieci ukraińskie w szkole, w związku ze zbliżającym się końcem roku kalendarzowego, możemy wypłacić nauczycielom (którzy mają najwięcej zajęć z dziećmi ukraińskimi) nagrody za pracę z tymi dziećmi? Byłaby to inna nagroda niż na Dzień Edukacji Narodowej (ta została już wypłacona), ponieważ wypłacona by była w grudniu 2022 r. ze wspomnianych środków.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Dotyczy Nauczyciela z którym zawiera się umowę o pracę na czas określony z powodu organizacji szkoły zgodnie z Kartą Nauczyciela. W przypadku, kiedy Szkoła z powodu organizacji szkoły co roku odnawia umowę o pracę na czas określony z nauczycielem (nie ma innej możliwości zatrudnienia, ponieważ nie ma pewności, iż będą godziny w następnym roku szkolnym)). Czy w takim przypadku Szkoła jest zobowiązana do zgłaszania takiej umowy do okręgowego inspektora pracy (zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu Pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie który z poniższych przykładów jest prawidłowy dla wyliczenia urlopu dla pracownika:
zatrudnionego na 3/4 etatu ( 6 godz. dziennie)przysługujący wymiar urlopu wynikający ze stażu pracy 26 dni
1. pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu x 6 godzin = 156 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w dniach, wobec powyższego pracownik wykorzystał j.w.
2. przysługujący urlop 20 dni x 8 godz. = 160 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w godzinach wobec powyższego pracownik wykorzystał 26 dni x 6 godzin (26 x 6 = 156 ), pozostało 4 godziny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od kilku lat jest na emeryturze z KN. Obecnie podjął pracę w nowej szkole (nie wiadomo czy jest to cały etat czy część) Czy w takiej sytuacji należą się mu świadczenia socjalne ze szkoły, z której przechodził na emeryturę czy tylko z nowej szkoły czy z jednej i drugiej. Z przepisów wynika, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta - Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o odpowiedź z podstawą prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe