Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie który z poniższych przykładów jest prawidłowy dla wyliczenia urlopu dla pracownika: zatrudnionego na 3/4 etatu ( 6 godz. dziennie)przysługujący wymiar urlopu wynikający ze stażu pracy 26 dni 1. pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu x 6 godzin = 156 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w dniach, wobec powyższego pracownik wykorzystał j.w. 2. przysługujący urlop 20 dni x 8 godz. = 160 godzin w roku kalendarzowym urlop udzielany w godzinach wobec powyższego pracownik wykorzystał 26 dni x 6 godzin (26 x 6 = 156 ), pozostało 4 godziny.
W opisanym przypadku prawidłowe będzie drugie obliczenie.
- art. 154 § 2 kodeksu pracy: Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1 (20 lub 26 dni); niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (26 x 0,75 = 20).
- art. 1542: Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jakiej podstawie należy zmienić wicedyrektorowi dodatek funkcyjny (został zmniejszony) oprócz tego, że zmieniony został regulamin przez Radę Miejska, chodzi mi o podstawę prawną z KN i KP.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy prezes ZNP może delegować członka ZNP na obowiązkowe szkolenie organizowane przez ZNP ? Czy dyrektor ma obowiązek udzielić dnia wolnego ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wyliczenia zapłaty za nadgodziny dla dyrektora szkoły (chodzi o dni wolne od zajęć edukacyjnych). Jeżeli są dni wolne od zajęć edukacyjnych, to nauczycielowi te dni liczy się ze współczynnika - a jak wyliczyć nadgodziny dyrektorowi, który realizuje je w świetlicy szkolnej tylko w dwa dni w tygodniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela zatrudnionego w wygaszanym gimnazjum na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony poniżej 1/2 etatu, przy braku godzin w roku 2018/2019 ze względów organizacyjnych przenosi się w stan nieczynny albo rozwiązuje umowę i wypłaca sześciomiesięczną odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe