Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy do konkursu na stanowisko dyrektora szkoły należy dołączyć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, czy może to być zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub innego lekarza?
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej, Dz.U. z 2017 r., poz. 1587 nie precyzują, jaki lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do zajmowania stanowiska kierowniczego. W związku z tym może ono pochodzić od lekarza medycyny pracy, lekarza rodzinnego lub innego lekarza (np. specjalisty).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy za dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego w przypadku szkoły podstawowej dyrektor ma do dyspozycji 8 dni), należy wypłacić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe? Jakie stanowisko przyjąć w sytuacji, kiedy w tych dniach odbywają się egzaminy, albo nauczyciel uczestniczy w posiedzeniu rady pedagogicznej? Czy nauczyciel za dzień rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której od września 2017 są prowadzone oddziały II III gimnazjalne. Mam 3 nauczycieli, z którymi jestem zmuszona rozwiązać stosunek pracy.Jeden nauczyciel to nauczyciel byłego gimnazjum. Czy z nim mam rozwiązać stosunek pracy na post. art.225 Prawo oświatowe. A co z 2 nauczycielami, którzy byli i są nauczycielami SP. Jeden to nauczyciel wf, a drugi edukacji wczesnoszkolnej. Czy ich można zwolnić z art.20KN? Proszę o podstawy prawne do ich zwolnienia, a także jeśli możliwe o wzory dokumentów do przeprowadzenia zwolnień. Wiem, że wszyscy troje będą wyrażali chęć przejścia na świadczenie emerytalne. 2 kobiety ukończyły 60 lat, a mężczyzna nabył prawa do wcześniejszej. Jak mam przeprowadzić proces zwalniania, aby umożliwić im skorzystanie również (z art.88). Jakie dokumenty i w jakiej kolejności przedstawiać do podpisu. Kiedy mają złożyć wnioski o przejściu na emeryturę. Czy po złożeniu oświadczenia o odmowie przyjęcia stanu nieczynnego i moim piśmie o rozwiązaniu stosunku pracy z przyznaniem 6 miesięcznej odprawy.Jak to ma być, proszę o radę,bo im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości. Czy mogę rozwiązanie stosunku pracy wręczyć w kwietniu, czy są jakieś przesłanki, kiedy to trzeba robić, czy tylko ważne aby do 15 maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi realizującemu pełne pensum zajęć o wymiarze 18 godz. przydzielono 4 godziny zajęć świetlicowych (4/24). Czy należy uśrednić pensum, które w tym przypadku wynosi 19 godzin? Z wyliczenia ponad wymiar realizowanych godzin tj. 22-19 wynika, że ma 3 godziny ponad wymiar. Czy w związku z powyższym wypłata powinna uwzględniać 3 godziny wynikające z wyliczeń czy 4 godziny, które faktycznie przepracowuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informacje: czy mogę zwolnić pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony z KP, bez podania konkretnej przyczyny; czy mogę sprawdzić alkomatem pracownika?
Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego na 3/18, który złożył wniosek o pomoc pieniężną na święta z ZFŚS. Czy przyznając mu niepełną kwotę w porównaniu z innymi zgodnie z tabela jaką mamy w regulaminie, adekwatnie do części etatu oraz uwzględniając oprócz warunków finansowych, także inne warunki postąpiłam słusznie? Jak należy wypłacać dofinansowania z ZFŚS osobom zatrudnionym na kilka godzin w kilku szkołach?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe