Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, w której od września 2017 są prowadzone oddziały II III gimnazjalne. Mam 3 nauczycieli, z którymi jestem zmuszona rozwiązać stosunek pracy.Jeden nauczyciel to nauczyciel byłego gimnazjum. Czy z nim mam rozwiązać stosunek pracy na post. art.225 Prawo oświatowe. A co z 2 nauczycielami, którzy byli i są nauczycielami SP. Jeden to nauczyciel wf, a drugi edukacji wczesnoszkolnej. Czy ich można zwolnić z art.20KN? Proszę o podstawy prawne do ich zwolnienia, a także jeśli możliwe o wzory dokumentów do przeprowadzenia zwolnień. Wiem, że wszyscy troje będą wyrażali chęć przejścia na świadczenie emerytalne. 2 kobiety ukończyły 60 lat, a mężczyzna nabył prawa do wcześniejszej. Jak mam przeprowadzić proces zwalniania, aby umożliwić im skorzystanie również (z art.88). Jakie dokumenty i w jakiej kolejności przedstawiać do podpisu. Kiedy mają złożyć wnioski o przejściu na emeryturę. Czy po złożeniu oświadczenia o odmowie przyjęcia stanu nieczynnego i moim piśmie o rozwiązaniu stosunku pracy z przyznaniem 6 miesięcznej odprawy.Jak to ma być, proszę o radę,bo im więcej czytam, tym więcej mam wątpliwości. Czy mogę rozwiązanie stosunku pracy wręczyć w kwietniu, czy są jakieś przesłanki, kiedy to trzeba robić, czy tylko ważne aby do 15 maja?
Do wszystkich nauczycieli w Państwa szkole mają zastosowanie przepisy art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 225 ust. 12 tej ustawy, w okresie do dnia 29 lutego 2020 r. przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum (czyli również nauczycieli SP).
W pierwszej kolejności należy nauczycieli przenieść w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust. 1 ustawy - pisemna informacja dla nauczyciela do 15 maja 2018 r.
Nauczyciel ma 7 dni od daty otrzymania pisma na złożenie oświadczenia o odmowie przeniesienia w stan nieczynny. Jeżeli tak zrobi, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Wypowiedzenie składa jeszcze w maju, aby 3-miesięczny okres upłynął 31.08.2018 r.
Po otrzymaniu wypowiedzenia nauczyciele mogą złożyć w ZUS wnioski o emeryturę (mogą też zrobić to później - w czerwcu, lipcu). Po zakończeniu stosunku pracy dołączą tylko świadectwo pracy. Zgodnie z art. 88 ust. 1a Karty Nauczyciela, nauczyciele spełniający warunki do otrzymania emerytury nauczycielskiej, mogą na nią przejść również w przypadku zwolnienia z art. 225 ust. 1,6, 7 i 10 ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 04.02.2019r w szkole jest potrzeba zatrudnienia na zastępstwo nauczyciela przedmiotów zawodowych teoretycznych w wymiarze 6/18. Kandydat ma ukończone studnia pierwszego stopnia zgodne z kierunkiem nauczania ale be przygotowania pedagogicznego. Byłaby to jego pierwsza praca w zawodzie nauczyciela. Czy w takiej sytuacji dyrektor może z tym nauczycielem zawrzeć umowę do końca roku szkolnego i czy nauczyciel może rozpocząć staż?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio zadałam pytanie dotyczące zwolnienia pracownicy w ciąży z pracy na czas wykonania badań lekarskich związanych z ciążą. W jaki sposób powinna taka osoba udowodnić, że tam była?, czy wystarczy ustna informacja do dyrektora ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator - rencista zatrudniony na 0.5 etatu od października chorował pełne pół roku (choroba nowotworowa) następnie wykorzystał urlop wypoczynkowy od 7 kwietnia 2017 do 17 maja 2017r.). W tym czasie złożył wniosek o świadczenie urlopowe ,,Wczasy pod gruszą". Na prośbę chorego umowa została rozwiązana z dniem 17 maj 2017. W tym czasie nie otrzymał pieniędzy. Wniosek do księgowej wpłynął 12 06. 2017r. Księgowa odmówiła wypłaty tłumacząc, że już w tym dniu nie był pracownikiem. Konserwator domaga się wypłaty należnych mu pieniędzy. Poleciłem na piśmie wypłacić kwotę zgodnie z regulaminem ZFŚS. Konserwator dopełnił wszystkich formalności zgodnie z regulaminem. Pieniądze zostały przelane. Szkoła i ja jako pracodawca mamy niedopatrzenie. Czy pieniądze konserwator powinien otrzymać i zachowałem się właściwie oraz komu udzielić upomnienia sekretarka szkoły, Komisja ZFŚS, kadrowa. księgowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel "X" w placówce nieferyjnej przebywa na urlopie zdrowotnym w okresie od 01.09.2016r. do 31.08.2017r. Plan urlopów dla nauczycieli ze względów organizacyjnych ustalony jest na okres lipiec, sierpień 2017r. 1.Czy ww nauczyciel powinien być uwzględniony w planie urlopów wypoczynkowych na rok 2017?; 2.W jakim wymiarze nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego za 2017r. po powrocie z urlopu zdrowotnego i do kiedy powinien go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznany w ramach tarczy antykryzysowej, powinien być uwzględniony w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe