Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy za dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego w przypadku szkoły podstawowej dyrektor ma do dyspozycji 8 dni), należy wypłacić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe? Jakie stanowisko przyjąć w sytuacji, kiedy w tych dniach odbywają się egzaminy, albo nauczyciel uczestniczy w posiedzeniu rady pedagogicznej? Czy nauczyciel za dzień rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego powinien otrzymać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?
Godzina ponadwymiarowa (nadliczbowa) to przydzielona nauczycielowi godzina zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych właściwych dla danego pensum. Godziny ponadwymiarowe mogą być stałe i doraźne. W przypadku godzin doraźnych nie ma większych problemów przy wypłacie wynagrodzenia, gdyż należy się ono za efektywnie przepracowany czas. Inaczej jest w przypadku tzw. stałych godzin ponadwymiarowych, przydzielanych nauczycielowi na dłuższy okres. Z racji tego, że mają być one realizowane przez dłuższy czas, zdarzają się sytuacje, gdy te godziny ponadwymiarowe nie są realizowane np. w dni świąteczne i wolne od zajęć dydaktycznych.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj.Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat) określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Szczegółowych rozwiązań w zakresie zasad wypłacania wynagrodzenia za tzw. nadliczbówki należy więc szukać w regulaminie obowiązującym na terenie gminy/miasta/powiatu prowadzącego daną szkołę.
Jednakże przepisy powszechnie obowiązujące zawierają w tej materii rozwiązania ogólne.
I tak, art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj.Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.) stanowi, że składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Takim składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, gdyż wypłaca się je z dołu, na podstawie przepracowanych przez nauczyciela godzin. W podobnym tonie wypowiada się kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.), który w art. 80 wskazuje, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną.
Wynika z tego, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe powinno być wypłacane jeżeli z tygodniowego rozliczenia wykonanych prac, ustalonego przez dyrektora szkoły wynika, że nauczyciel rzeczywiście wykonał pracę w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć.
Kwestię ewentualnej wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe należy również uzgodnić z organem prowadzącym daną szkołę, gdyż przepisy mimo wszystko pozostawiają tu duże pole do interpretacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z dniem 31.08.2012 r. zlikwidowano szkołę . Nauczyciel dostanie rozwiązanie umowy ze względu ma likwidację placówki. Odchodzi na emeryturę od 01.09.2012 r., bo spełnia warunki. Kiedy powinien otrzymać odprawę emerytalną - w sierpniu czy w późniejszym terminie? Czy przepisy to regulują?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracamy się z prośbą o poradę dotyczącą wypłaty jubileuszu dla nauczyciela. Dotyczy dwóch pracowników. Pierwszy w dniu 2 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 20-lecie pracy. Drugi nauczyciel w dniu 3 września 2023 r. nabył prawo do nagrody jubileuszowej – 25-lecie pracy. Jubileusz został naliczony tylko od pensji zasadniczej, nie uwzględniono do nagrody godzin ponadwymiarowych, które przyznano w miesiącu wrześniu. Udano się do kadr Organu Prowadzącego w celu wyjaśnienia sprawy, otrzymano odpowiedź, że do jubileuszu nie wliczono godzin ponadwymiarowych, ponieważ nie wypracowano ich w nowym roku szkolnym. Dodam, iż pensja zasadnicza jest wypłacana z góry więc nie jest to składnik wypracowany, a mimo to wysokość nagrody na jej podstawie naliczono. Na mocy obowiązujących przepisów składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu. Zatem nagroda jubileuszowa wypłacana jest z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym nauczyciel nabył do niej prawo. Nauczyciel nabył to prawo do nagrody 2 września 2023 roku, czyli powinna ona według zasady prawa zostać wypłacona 30 września z dołu po wypracowaniu całej miesięcznej pensji zasadniczej i godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi w planie w miesiącu wrześniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy nauczyciela wychowania przedszkolnego w szkole podstawowej.
Wymiar urlopu 35 dni roboczych.
Rok 2018
Od 18.01.2018 r. Nauczycielka wróciła do pracy po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim i wypoczynkowym po urodzeniu syna.
Od 12.06.2018 r. jest na L-4 do 21.11.2018 r.
Od 22.11.2018 r. do 20.11.2019 r. jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Za rok 2018 r. wykorzystała 12 dni pozostało do wykorzystania 23 dni.
Za 2019 r. do 20.11.2019 r. jest 31 dni.
Łącznie do wykorzystania jest 54 dni roboczych urlopu wypoczynkowego.
Czy musi bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego (20.11.2019 r.) wykorzystać urlop wypoczynkowy, czy może bezpośrednio przejść na urlop wychowawczy do 31.08.2020 r., a po nim dopiero na urlop wypoczynkowy? Kiedy winien zakończyć się urlop wychowawczy (czy 31.08.2020 r,?)
Ile urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwało za 2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na umowę na czas określony od.01.09 2017 do 30.06.2018 przebywał 1 dzień na zwolnieniu lekarskim (5.02.2018) czy w związku z tym należy mu się „13” za 2018 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie: Czy dodatek stażowy, przysługujący za czas choroby, należy przyjąć do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego("trzynastki")?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe