Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi mianowanemu, zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli w szkole od 1 września 2016 r. zmniejszy się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin możliwych do realizacji, zgodnie z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami? Obecnie nauczyciel realizuje 10 godzin dydaktycznych, a w przyszłym roku liczba godzin, które mógłby on realizować zmniejszy się do 6. Nauczyciel nie został uwzględniony w projekcie organizacyjnym, a jego 6 godzin umieszczono na wakacie, bowiem organ prowadzący zamierza ograniczyć ilość etatów cząstkowych w gminie i na zasadzie podwyższenia pensum powierzyć innemu nauczycielowi realizację godzin w trzech szkołach. Czy takie działanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami? Czy nauczyciel ma prawo do zatrudnienia w zmniejszonym wymiarze czasu pracy?
Wobec nauczyciela mianowanego zatrudnionego na umowę o pracę w niepełnym wymiarze zajęć, dla którego w przyszłym roku będzie mniejsza liczba godzin niż dotychczasowy wymiar zatrudnienia, należy dokonać wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 KP. Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na nowe warunki pracy, umowa o pracę rozwiąże się z upływem wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel złożył wniosek dnia 18 czerwca 2014r. (załącznik-orzeczenie lekarskie wydane 10 czerwca 2014r.) o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w okresie od 01.09.2014r. do 30.06.2015r. (termin zgodny z orzeczeniem lekarskim). Nadmienia się, że nauczyciel spełnia warunki do otrzymania urlopu (staż 21 lat, nie korzystał z w/w urlopu, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy). Czy możemy w czerwcu udzielić urlopu dla poratowania zdrowia od dnia 01 września?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób powinno się sumować tygodniowe nadgodziny nauczyciela?
Czy poprawne jest zaokrąglanie nadgodzin tygodniowo i sumowanie ich w ten sposób dopiero na koniec miesiąca?
Czy też w pierwszej kolejności należy zliczyć dokładną liczbę tygodniowych nadgodzin, a następnie zaokrąglić ją na koniec miesiąca?
Problem odnosi się do tygodni, w których występują dni wolne od pracy (np. święta) lub gdy nauczyciel jest na L-4 czy na urlopie bezpłatnym.
Czy powyższy problem określa §6.3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz.U. 2009 nr 60 poz. 494)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwestii zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej szkole jest niezbędne doniesienie zaświadczenia o niekaralności: 1. brak przerwy w zatrudnieniu, jest rozwiązanie stosunku pracy 31.08.2014r i nawiązanie 01.09.2014r.; 2. przerwa w zatrudnieniu 5 dni; 3. przerwa w zatrudnieniu 2 miesiące.
- Czy prowadzenie zajęć z języka obcego można powierzyć na zasadzie umowy szkole językowej, a zajęć z muzyki komercyjnej szkole muzycznej? Jeśli tak, czy osoby prowadzące takie zajęcia muszą mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia zajęć w danym typie szkoły?
- Jak należy postąpić w przypadku prośby nauczyciela o zmniejszenie wymiaru czasu pracy ( z pełnego etatu na połowę?). Nauczyciel ma umowę na czas nieokreślony, jest mianowany.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe