Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektorowi przedszkola, który ma 15 godzin dydaktycznych w grupie przysługuje dodatek wychowawczy?
Samo prowadzenie zajęć w oddziale przedszkolnym nie jest równoznaczne z pełnieniem funkcji wychowawcy oddziału przedszkolnego. Organ prowadzący (wójt, burmistrz, prezydent miasta) musiałby dyrektorowi powierzyć opiekę nad oddziałem przedszkolnym, zgodnie z § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) oraz art. 10 ust. 1 pkt 6 i art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. Wówczas dyrektorowi przysługiwałby dodatek za wychowawstwo (art. 3 pkt 1 i art. 34a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry jako nauczyciel ukończyłam w 2008 roku szkolenie (150 godzin) Integracja sensoryczna teoria, diagnoza i terapia oraz zdałam egzamin z wynikiem pozytywnym. Proszę o informację jakie mam uprawnienia. Proszę o odpowiedź na e-mail szkolaspecjalna@infocentrum.com
- Nauczyciel "X" w placówce nieferyjnej przebywa na urlopie zdrowotnym w okresie od 01.09.2016r. do 31.08.2017r. Plan urlopów dla nauczycieli ze względów organizacyjnych ustalony jest na okres lipiec, sierpień 2017r. 1.Czy ww nauczyciel powinien być uwzględniony w planie urlopów wypoczynkowych na rok 2017?; 2.W jakim wymiarze nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego za 2017r. po powrocie z urlopu zdrowotnego i do kiedy powinien go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przysługuje dodatek za trudne warunki pracy w klasie łączonej(V+VI) tylko na niektórych zajęciach dydaktycznych (muzyka, plastyka, wychowanie fizyczne, religia - pozostałe zajęcia dydaktyczne np. polski, matematyka są prowadzone w klasie V i VI odrębnie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- w nawiązaniu do poprzedniego zapytania nie rozumiem następującego zapisu cyt. Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
całość odpowiedzi
Na podstawie art. 1821f kodeksu pracy, w przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni w przypadku nauczycielki opisanej w pytaniu. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Skoro nauczycielka ma przyznany urlop rodzicielski do 05.03.2019 r., a chciałaby od grudnia łączyć go z pracą, należy obliczyć ilość tygodni, np. 14 tygodni licząc od 28.11.2018 r. i pomnożyć przez 1/2 etatu, co daje 7 tygodni wydłużonego urlopu.
Część urlopu rodzicielskiego, o którą urlop został proporcjonalnie wydłużony, wydłuża część urlopu rodzicielskiego, podczas której pracownik łączył korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. We wniosku, o łączenie urlopu z wykonywaniem pracy, pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony (te 7 tygodni). Jeżeli podczas 7 tygodni wydłużonego urlopu nauczycielka nie będzie wykonywała pracy, to po prostu przebywa wtedy na urlopie rodzicielskim (do 23.04.2019). Jeżeli będzie chciała dalej pracować na 1/2 etatu, to wymiar tej części urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia (7 tygodni) przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy (1 - 0,5 = 0,5), w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy - 7 : 0,5 = 14 tygodni (do 11.06.2019).
Zgodnie z art. 1821e § 1 KP, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Po złożeniu przez nauczycielkę wniosku o łączenie urlopu z pracą, zmiany należy dokonać angażem, a dalszego urlopu udzielić na 1/2 etatu.
Po zakończonym urlopie rodzicielskim należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 42 dni w taki sposób, aby nie nakładał się na okres wakacji, które będą nowym urlopem za 2019 rok (urlop uzupełniający można udzielać w częściach w porozumieniu z nauczycielem).
Pracownik po łączonym urlopie praca na 1/2 etatu + urlop rodzicielski chciałby wrócić do pracy na całym etacie. Proszę o dokładniejsze wytłumaczenie powyższego zapytania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie "Studia kwalifikacyjne z zakresu przysposobienia obronnego dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych" ma kwalifikacje do nauczania Edukacji dla bezpieczeństwa w szkole podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe